Cena mleka szaleje. Wzrosty sięgają już niemal 40% [ANALIZA]

Cena mleka szaleje. Wzrosty sięgają już niemal 40% [ANALIZA]

Mleko staje się coraz droższym produktem spożywczym, z czym coraz więcej osób spotyka się na sklepowych półkach. Ostatnie badania ujawniły niepokojący trend podwyżek cen mleka w polskich sklepach. 

Ceny mleka w 2023 roku poszybowały w górę

Analiza przeprowadzona przez serwis mojagazetka.com pokazała, że ceny mleka w Polsce gwałtownie wzrosły w ciągu ostatniego roku. Przyglądając się różnym rodzajom mleka, można zaobserwować znaczące podwyżki, które w przypadku niektórych marek zbliżają się do 40%.

Na przykład w maju 2023 roku cena mleka UHT 2% wzrosła o 20% w porównaniu do analogicznego miesiąca rok wcześniej. W tym czasie cena mleka świeżego 2% wzrosła o prawie 30%

Podobne tendencje zanotowano również w przypadku mleka UHT 3,2%, którego cena wzrosła o ponad 13% oraz mleka świeżego 3,2%, które podrożało o 27%.

Średnio cena czterech najpopularniejszych rodzajów mleka krowiego wzrosła o 22,34%.

Podwyżki sięgają niemal 40%

Eksperci sprawdzili również, jak na przestrzeni ostatniego roku zmieniały się ceny mleka konkretnych producentów. Wyniki analizy pokazują, że mleko popularnych marek, takich jak Łaciate czy Mlekovita, również podskoczyły. Na przykład cena mleka Łaciate UHT 3,2% wzrosła o 18,8%, a UHT 2% o 20,27%. Z kolei mleko Wypasione od Mlekovity UHT 2% podrożało o 22,13%.

Jeszcze większe podwyżki dotknęły mleka świeżego. W przypadku marki Łaciate podwyżki wyniosły od 33,58% (w przypadku mleka świeżego 2%) do 38,23% (w przypadku mleka świeżego 3,2%).

Mleko w skupie tanieje

Znaczne podwyżki cen mleka w sklepach niekoniecznie odzwierciedlają sytuację w branży. A ta, jak opowiadał nam prezes Ciechanowskiej Spółdzielni Mleczarskiej, Wiesław Żebrowski, jest wyjątkowo trudna. 

Jak mówił w rozmowie z portalem wiadomocispozywcze.pl, trudno znaleźć obecnie zakłady, które mogłyby pochwalić się dobrym wynikiem. Producenci nabiału mierzą się z olbrzymimi wzrostami kosztów. Jak zaznaczył Żebrowski, dodatkowym problemem są sieci handlowe, które "nie obniżają cen na półkach, a naciskają na obniżki cen producentów".


Analiza przeprowadzona przez mojagazetka.com uwzględniła oferty promocyjne sklepów Auchan, Biedronka, Carrefour, E. Leclerc, Intermarché, Kaufland, Lidl, Stokrotka i Twój Market. Badanie obejmowało gazetki promocyjne z maja 2022 i maja 2023 roku. Porównano 17 ofert z obu lat. Warto zaznaczyć, że analizowane były jedynie promocje bez dodatkowych wymogów, takich jak posiadanie karty lojalnościowej lub zakup większej ilości produktów. Ceny mleka były więc odzwierciedleniem standardowych ofert dostępnych dla wszystkich klientów.

Foto: StockAdobe(bodnarphoto)

Reklama