Produkcja piwa bezalkoholowego w UE stoi w miejscu

Produkcja piwa bezalkoholowego lub o obniżonej zawartości alkoholu w krajach członkowskich Unii Europejskiej wyniosła w 2022 roku niemal 1,6 mld litrów – wskazują najnowsze dane Eurostatu. W tym samym czasie uwarzono ponad 34 mld piwa alkoholowego. Jak wygląda dynamika w przypadku obydwu segmentów?

Produkcja piwa bezalkoholowego w UE

Według danych Eurostat w 2022 roku w UE wyprodukowano 1,6 mld litrów piwa, które zawierało mniej niż 0,5% alkoholu lub nie miało w ogóle alkoholu, wobec 34,3 mld litrów piwa alkoholowego.

Oznacza to, że mimo rosnącego trendu NoLo, produkcja piwa bezalkoholowego w dalszym ciągu stanowi zdecydowaną mniejszość całkowitej produkcji. W 2022 roku odpowiadała zaledwie za ponad 4,5% całkowitej produkcji w UE.

Ilość produkowanego piwa bez zmian

O ile produkcja piwa z alkoholem odnotowała znaczny wzrost względem 2021 roku – według danych Eurostat ilościowo wyprodukowano podczas minionego roku o 7% piwa więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej – to jeśli chodzi o piwo bezalkoholowe produkcja stanęła w miejscu w porównaniu do poprzedniego roku.

Sięgając jednak do wcześniejszych danych, w porównaniu do 2020 roku produkcja piwa bezalkoholowego w krajach UE wzrosła. Dokładnie mowa o wzroście na poziomie 0,2 mld litrów na przestrzeni dwóch lat.

Rynek piwa bezalkoholowego w Polsce

Dane Eurostatu mogą zaskakiwać, szczególnie, że zarówno sieci handlowe tworząc półkę, jak i producenci oferując nowości zdają się kłaść szczególny nacisk na kategorię piwa bezalkoholowego lub o obniżonej zawartości alkoholu. 

Według badania IQS zrealizowanego w lipcu 2022 roku dla Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce, niemal 80% konsumentów w wieku od 18 do 64 lat przyznało, że sięga po piwa bezalkoholowe. Wśród nich niemal połowa przyznała, że pije trunek z pianką pozbawiony procentów przynajmniej jeden raz w miesiącu. 


foto: stockadobe(IGHTFIELD STUDIOS)

Reklama