Branża piwowarska stanie przed dramatycznym wyborem. Chodzi o system kaucyjny

Branża piwowarska stanie przed dramatycznym wyborem. Chodzi o system kaucyjny

Ponieść gigantyczne koszty czy zrezygnować z używania butelki zwrotnej – to dramatyczny wybór, przed którym już wkrótce może stanąć polska branża piwowarska. Powodem jest system kaucyjny, który zdaniem sektora w obecnym kształcie może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

Sejm przegłosował projekt ustawy wprowadzającej system kaucyjny w piątek 14 lipca br., mimo licznych skarg ze strony branży oraz poprawek zgłaszanych podczas pierwszego i drugiego czytania. "W ciągu zaledwie tygodnia, bez rzetelnej dyskusji nad skutkami uchwalanych przepisów, przepchnięto ustawę, która drastycznie podnosi koszty przedsiębiorców i uderza w kieszenie konsumentów" – zaznaczył dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie, Bartłomiej Morzycki.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Wybrać mniejsze zło?

Dyrektor generalny ZPPP – Browary Polskie wyjaśnił, że w efekcie przyjętych przepisów branża piwowarska stanie przed dramatycznym wyborem: ponieść gigantyczne koszty w 2025 r. idące w miliardy złotych czy zrezygnować z używania butelki zwrotnej. 

Obecnie browary posiadają ok. 700 milionów szklanych butelek wielorazowych, które mogą stać się butelkami jednorazowymi, aby uniknąć wysokich kar. Tysiące ton szkła wyląduje w pojemnikach na stłuczkę lub na wysypiskach. W ten sposób zmarnuje się dorobek wielu lat budowania systemu kaucyjnego dla butelek zwrotnych.

Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny ZPPP – Browary Polskie

Jego zdaniem, rządowa ustawa w obecnym kształcie przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego. Zamiast oczyścić środowisko z zalegających opakowań, obciąży je dodatkowymi odpadami. To jednak nie koniec "kosztów" systemu kaucyjnego.

Butelka piwa zdrożeje o 10 zł

Morzycki zwrócił także uwagę na koszty, które wskutek wprowadzenia systemu kaucyjnego w obecnym kształcie poniosą producenci, a w rezultacie – także konsumenci. Sprawa tyczy się opodatkowania kaucji, o którego zniesienia wnoszono m.in. podczas drugiego czytania projektu ustawy. 

Należy spodziewać się, że butelka piwa zdrożeje o 10 zł. Tyle wyniesie kara administracyjna oraz podatek VAT, którym posłowie zdecydowali się objąć kaucję.

Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny ZPPP – Browary Polskie

Polska branża piwowarska jest zdeterminowana w dążeniu do rozwiązania tej sytuacji. Bartłomiej Morzycki wyraził nadzieję, że prace w Senacie pozwolą na naprawienie ewidentnych błędów i przemyślane rozwiązania, aby system kaucyjny w Polsce rzeczywiście służył środowisku, konsumentom i przedsiębiorcom. Branża liczy na to, że nowe przepisy zostaną dopracowane w taki sposób, aby wsparły cele ekologiczne, bez szkody dla polskiego przemysłu piwowarskiego i portfeli konsumentów.


Foto: StockAdobe(Николай Батаев)

Reklama