System kaucyjny przyjęty przez Sejm. Sypią się komentarze z branży

System kaucyjny przyjęty przez Sejm. Sypią się komentarze z branży

System kaucyjny to obecnie bardzo gorący temat w branży FMCG. A to za sprawą przyjęcia ustawy przez Sejm. Przepisy trafią teraz pod obrady Senatu. Branża komentuje.

Zgodnie z założeniami Unii Europejskiej, wdrożenie systemu kaucyjnego powinno mieć miejsce w krajach członkowskich do 2025 roku. Przygotowanie ich z wyprzedzeniem ma na celu odpowiednie przygotowanie producentów na zmiany.

To oczywiście jeszcze nie koniec ścieżki legislacyjnej, ale kolejny, bardzo znaczący krok do przodu. W debacie publicznej, oprócz zadowolenia z przyspieszenia prac, pojawiają się również głosy, że powinniśmy odroczyć obowiązek zbiórki, bo nie będziemy do tego gotowi, a maszyn ułatwiających zbiórkę automatyczną będzie na rynku za mało. Czy słusznie?

Anna Sapota, wiceprezes ds. public affairs dla Europy Północno-Wschodniej w Grupie TOMRA

Mamy czas do 2025 roku

Jak już zostało wspomniane, system kaucyjny musi zostać wprowadzony do 2025 roku, aby kraje wywiązały się z zakładanych celów zbiórek surowców. W przypadku niespełnienia tych wymogów, Polska musiałaby płacić ogromne podatki. 

Powinniśmy zrobić więc wszystko, żeby system wszedł w życie terminie najszybszym, jak będzie to możliwe, bo wtedy uda nam się zaoszczędzić prawie 400 mln złotych rocznie. Krótki termin na wdrożenie systemu niesie oczywiście ze sobą różne wyzwania organizacyjne i formalne, ale z pewnością nie będzie nim dostępność technologii wspierających działanie systemu kaucyjnego. 

Anna Sapota, wiceprezes ds. public affairs dla Europy Północno-Wschodniej w Grupie TOMRA

Wsparcie producentów i handlu

Branża musi współpracować, by obowiązki wynikające z nowych przepisów były właściwie wdrażane. Potrzebne są urządzenia, technologie i systemy umożliwiające właściwą zbiórkę.

Szacujemy, że w Polsce, będziemy mieli niemal 37 tysięcy punktów zbiórki - manualnej i automatycznej - licząc razem z punktami dobrowolnymi, co daje jeden punkt na 1032 osoby. Czy takie pokrycie jest możliwe? Tak, bo małe sklepy będą chciały przyłączyć się do systemu. Metraż nie będzie miał tu znaczenia. Liczyć się będą korzyści dla punktu handlowo-usługowego. Jak pokazały bowiem badania TOMRA Collection przeprowadzone w siedmiu europejskich krajach z systemem kaucyjnym, możliwość zwrotu opakowań w sklepach pozytywnie wpływa na sprzedaż. 87% badanych przeznacza zwróconą kwotę kaucji na zakupy spożywcze w tym samym sklepie, w którym mogli oddać zużyte butelki i puszki. Respondenci zwracali też uwagę na bliskość sklepu oraz wygodę samego procesu zwrotu. Duże znaczenie mają także kwestie organizacyjne czyli, w skrócie, wygodne opcje zwrotu, do których zaliczono recyklomaty. 

Anna Sapota, wiceprezes ds. public affairs dla Europy Północno-Wschodniej w Grupie TOMRA

Jak dodaje ekspertka – dobrze zaprojektowany system kaucyjny może przynieść korzyści zarówno sklepom, konsumentom, środowisku, a także budżetowi publicznemu. Kolejnym etapem legislacyjnym zaakceptowanego przez Sejm projektu jest akceptacja przepisów przez Senat.


fot.: https://www.ppr.pl

Reklama