Minimalne poziomy selektywnego zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych

Minimalne poziomy selektywnego zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych

Zgodnie z nowymi przepisami, które mają obowiązywać w Polsce, minimalne wymagane poziomy selektywnego zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych będą systematycznie rosły w ciągu najbliższych pięciu lat.

  • Nowe regulacje mają na celu zwiększenie odzysku i recyklingu opakowań, zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska oraz promowanie gospodarki obiegu zamkniętego.
  • W efekcie uderzają w całą branżę napojową w Polsce, która nie jest w stanie w tak szybkim tempie dostosować się do wprowadzanych zmian.
  • Koszty wynikające z wprowadzanych zmian ostatecznie mogą być w dużym stopniu transferowane na konsumentów.

System kaucyjny: Branża napojowa zapłaci miliardowe kary

Dowiedz się więcej

Zgodnie z Załącznikiem Nr 1 dołączonym do projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw, minimalne poziomy selektywnego zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych podzielone są na trzy grupy wedle rodzaju opakowań.

Butelki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych

Pod względem minimalnych poziomów selektywnego zbierania, butelki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do trzech litrów, włącznie z ich zakrętkami i wieczkami z tworzyw sztucznych z wyłączeniem szklanych lub metalowych butelek na napoje, których zakrętki i wieczka są wykonane z tworzyw sztucznych, są jednym z głównych obszarów zainteresowania.

W 2025 roku propozycja poziomu selektywnego zbierania ma wynieść 77%. Ten poziom stopniowo ma wzrosnąć do 81% w 2026 roku, 84% w 2027 roku, 87% w 2028 roku, aż osiągnie 90% w 2029 roku i w latach następnych.

Puszki metalowe

Podobne wymagania dotyczą puszek metalowych o pojemności do jednego litra. Tak jak w przypadku butelek z tworzyw sztucznych, poziomy selektywnego zbierania mają rosnąć od 77% w 2025 roku do 90% w 2029 roku i w latach następnych. Puszki metalowe są łatwe do recyklingu i mogą być wielokrotnie wykorzystywane, co czyni je atrakcyjnym celem dla zwiększenia poziomów selektywnego zbierania.

Butelki szklane wielokrotnego użytku

Butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do półtora litra są kolejnym obszarem, na którym skupiają się nowe przepisy. Te butelki, które są często używane do napojów, będą musiały spełniać te same rosnące poziomy selektywnego zbierania jak butelki z tworzyw sztucznych i puszki metalowe, od 77% w 2025 roku do 90% w 2029 roku i latach następnych.

Polska ma zamiar znacząco zwiększyć swoje poziomy selektywnego zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych w ciągu najbliższych pięciu lat. To będzie wymagało znacznych wysiłków ze strony firm zajmujących się produkcją napojów, zarządzaniem odpadami i recyklingiem, aby spełnić te rosnące wymagania.

Biorąc pod uwagę krótki okres, który pozostał do 2025 roku, wielu producentów będzie musiało zapłacić ogromne kary.


foto: Midjourney

Reklama