Rząd zdecydował w sprawie zerowego VAT-u na żywność. Do kiedy będzie obowiązywał?

Rząd zdecydował w sprawie zerowego VAT-u na żywność. Do kiedy będzie obowiązywał?

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o przedłużeniu zerowego podatku VAT na żywność, który obowiązuje od lutego 2022 roku. 

Zerowy VAT na żywność do końca 2023 roku

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, zerowy VAT na żywność miał obowiązywać do 30 czerwca 2023 roku. Rząd zdecydował właśnie o przedłużeniu jego funkcjonowania o kolejne 6 miesięcy.

"Przedłużamy zerową stawkę podatku VAT na żywność do końca 2023!" – poinformował Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. Dodał przy tym, że to "świetna wiadomość na początek wakacji".

Nadzieja na jednocyfrową inflację w 2023 roku

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej do sprawy odniósł się także rzecznik rządu Piotr Muller. Przyznał, że decyzja została podjęta "po analizie makro" oraz, że jest to "dobra wiadomość z punktu widzenia perspektyw inflacyjnych".

Rzecznik rządu odniósł się jeszcze do majowej inflacji, która wyniosła 13%. "Liczymy, że inflacja w ostatnich miesiącach roku będzie jednocyfrowa" – dodał.

Które produkty obejmuje zerowa stawka VAT?

Obniżony podatek został wprowadzony w styczniu 2022 roku, a funkcjonować zaczął już w kolejnym miesiącu. W październiku rząd przedłużył funkcjonowanie obniżonej stawki po raz pierwszy, do czerwca 2023 roku. Właśnie premier Morawiecki przekazał informację o ponownym wydłużeniu obowiązywania zerowego VAT-u.

Zerowy VAT obejmuje podstawowe produkty spożywcze. Wśród nich znajdziemy m.in. mięso, ryby, produkty mleczarskie, warzywa i owoce, zboża, zupy i buliony, lody czy tłuszcze lub wody. Najłatwiej zlokalizować takie produkty spoglądając na etykietę cenową w sklepach. Powinna tam widnieć informacja o cenie produktu z podatkiem VAT oraz bez niego. 


Foto: StockAdobe(bodnarphoto)

Reklama