Skandal z mięsem drobiowym. Bakterie odporne na antybiotyki w próbkach z polskich ferm

Skandal z mięsem drobiowym. Bakterie odporne na antybiotyki w próbkach z polskich ferm

Niezależna brytyjska organizacja dziennikarska wstrząsnęła opinią publiczną po opublikowaniu informacji dotyczącej próbek odpadów drobiowych pobranych z polskich ferm, w których stwierdzono obecność bakterii opornych na fluorochinolony. To leki "krytycznie ważne" dla zdrowia ludzkiego, stosowane m.in. w leczeniu salmonellozy.

Superbakterie w polskim drobiu? 

Jak podaje Biuro Dziennikarstwa Śledczego (BIJ), zbadano próbki odpadów pobranych z wielu polskich ferm drobiu, które zaopatrywały jednego z krajowych producentów, SuperDrob. W wyniku badania, które nadzorował profesor mikrobiologii medycznej z Uniwersytetu Oksfordzkiego, Tim Walsh, w próbkach wykryto bakterie odporne na fluorochinolony, czyli antybiotyk o szerokim spektrum działania, który jest sklasyfikowany jako krytycznie ważny dla ludzkiego zdrowia. 

Do zarzutów odniósł się sam producent. SuperDrob poinformował brytyjskich dziennikarzy o tym, że leki są stosowane w jego gospodarstwach lub u jego dostawców wyłącznie na zalecenie lekarza weterynarii w wypadku obecności choroby, przy której podanie antybiotyków przyniosłoby sukces terapeutyczny. Producent dodał przy tym, że firma ogranicza stosowanie m.in. fluorochinolonów i chce wycofać je całkowicie do 2025 roku.

Na zarzuty brytyjskich dziennikarzy odpowiedziała również Krajowa Rada Drobiarska, które reprezentuje ponad 110 podmiotów z branży. W oświadczeniu KRD zaznaczyła, że działania mediów są elementem nieuczciwej walki konkurencyjnej, a "mięso, które trafia do sprzedaży nie zawiera antybiotyków".

Jak podają dziennikarze, SuperDrob dostarcza mrożone produkty drobiowe do brytyjskiego Lidla, sieci sklepów Asda oraz Iceland Foods. Przedstawiciele sieci handlowych odnosząc się do informacji przekazanych przez dziennikarzy stwierdzili, że wszystkie dostawy mrożonego drobiu z Polski przechodzą rygorystyczne badania i kontrole.

Bakterie odporne na antybiotyki – czemu są niebezpieczne?

Stosowanie antybiotyków w hodowli drobiu nie jest zakazane, ale powinno mieć miejsce pod specjalnym nadzorem. Ich nieuzasadnione stosowanie może wywołać lekooporność danej bakterii. Jest to szczególnie ważne w przypadku antybiotyków klasyfikowanych jako krytycznie ważne dla zdrowia ludzkiego. 

Oznacza to, że ryzykujemy sytuacją, w której dana bakteria uodporni się na działania leku. Następnie w przypadku zakażenia się taką superbakterią odporną na leczenie przez człowieka, mogłoby to znacznie utrudnić leczenie i zwiększyć zagrożenie dla jego zdrowia.

Z uwagi na to ryzyko Unia Europejska wprowadziła w styczniu 2022 roku zakaz rytunowego stosowania antybiotyków, w tym także w formie profilaktycznego leczenia całych grup zwierząt. 


Foto: StockAdobe(Africa Studio)

Reklama