Rewolucja w handlu trwa: Marki własne generują już ponad 21% sprzedaży w znanej sieci

Rewolucja w handlu trwa: Marki własne generują już ponad 21% sprzedaży w znanej sieci

Marki własne rozpychają się na rynku. Wysoki poziom inflacji, który przez wiele miesięcy utrzymuje się w większości regionach świata, skłania konsumentów do poszukiwania sposobów na oszczędzanie. Wielu z nich właśnie dlatego rezygnuje z zakupu markowych produktów. Widać to również w wynikach finansowych sieci handlowych. W przypadku włoskiego SPAR-a marki własne odpowiadają już za 21,4% całkowitej sprzedaży artykułów spożywczych.

Obroty SPAR Italia w 2022 roku osiągnęły poziom 4,14 mld euro. 65% całkowitego obrotu przypada na sklepy należące do firmy, a pozostałe 35% na niezależne sklepy SPAR. Niezależni detaliści odnotowali wzrost sprzedaży o 10,5% w porównaniu z rokiem 2021.

Marki własne motorem wzrostu

Kluczową rolę w zwiększeniu obrotów odegrała ekspansja terytorialna oraz rozwój marek własnych. Obecnie DESPAR Italia prowadzi 1404 sklepy w 17 regionach, zajmując łączną powierzchnię sprzedaży detalicznej wynoszącą 823 108 mkw. W 2022 roku udział produktów spożywczych pod markami własnymi w całkowitej sprzedaży wzrósł do 21,4%, co stanowi skok o 0,8% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Sprzedaż marek własnych osiągnęła w tym czasie 886 mln euro, co oznacza wzrost o 14,7%. W ciągu roku wprowadzono 200 nowych produktów marek własnych i przeprojektowano 350 istniejących.

SPAR nie spoczywa na laurach. Firma wzmocni segment private label

DESPAR Italia ma ambitne cele na rok 2023, w tym planowany wzrost na poziomie ponad 5%. Firma zamierza również kontynuować rozwój marek własnych, wykorzystując włoski charakter produktów i współpracę z lokalnymi dostawcami. Ponad 98% produktów marki własnej DESPAR pochodzi z Włoch, co zapewnia ich wysoką jakość i zrównoważony rozwój.

Firma dąży do umocnienia swojej pozycji jako zaufanej marki i punktu odniesienia dla klientów w regionach poprzez budowanie bliższych relacji i dostarczanie produktów o wysokiej jakości.

Filippo Fabbri, dyrektor generalny DESPAR Italia, podkreślił, że osiągnięte wyniki w roku 2022 oraz wzrost sprzedaży marek własnych stanowią solidną podstawę do budowania strategii rozwoju na przyszłość.

Jak zaznaczył, firma ma na celu dalsze umacnianie swojej pozycji na rynku, koncentrując się na wartościach, które zawsze wyróżniały markę, takich jak włoski charakter produktów i współpraca z lokalnymi dostawcami. SPAR Italia pragnie być marką, do której konsumenci zwracają się ze względu na jakość, zdrowotność i zrównoważony rozwój oferowanych artykułów spożywczych.


Foto: mat. prasowe