Dynamika wzrostu cen hamuje. GUS podał dane o majowej inflacji

Dynamika wzrostu cen hamuje. GUS podał dane o majowej inflacji

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w maju 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 13,0% – podał Główny Urząd Statystyczny w środowym komunikacie. To najniższy poziom wzrostu cen od kwietnia 2022 roku.

Wzrost cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. Choć majowa inflacja jest dopiero wstępnym odczytem, to widać znaczną tendencję spadkową. 

Inflacja w maju 2023

Inflacja w maju wyniosła 13%, co oznacza, że ceny towarów i usług były w tym miesiącu droższe o 13% względem cen, jakie odnotowano w analogicznym okresie poprzedniego roku. W porównaniu do kwietnia br. ceny utrzymały się na tym samym poziomie. 

Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (w%)
Dane ostateczne z wyjątkiem informacji opracowanej według szybkiego szacunku w maju 2023 r.
Źródło: GUS

Inflacja w Polsce. Co drożeje najbardziej?

Zgodnie ze wstępnym odczytem GUS, w maju największym wzrostem cen rok do roku charakteryzowały się nośniki energii, które były w tym miesiącu droższe o 20,4% względem maja 2022 roku. W tym czasie ceny żywności były o 18,9% wyższe rok do roku, a ceny paliw odnotowały spadek na poziomie 9,5% rok do roku.

Nieco inaczej wygląda jednak sytuacja, gdy spojrzymy na dane miesiączne. W stosunku do kwietnia br. wzrosły jedynie ceny żywności i to o 0,6%. W przypadku nośników energii odnotowano spadek o 0,5%, a paliw - o 4,8%.


Foto: StockAdobe(tihr)

Reklama