Miód tanieje bo europejski rynek zalewają chińskie podróbki?

Miód tanieje bo europejski rynek zalewają chińskie podróbki?

Ceny miodu wielokwiatkowego oferowanego przez sieci handlowe w gazetkach promocyjnych spadły średnio o 20% względem maja poprzedniego roku, podczas gdy ceny w skupie utrzymują się na stabilnych poziomach. Co kryje się za niskimi cenami miodu?

Cena miodu w sklepach coraz niższa

Cenom miodu w sieciach handlowych przyjrzał się serwis Mojagazetka.pl, który zauważył, że średnia cena miodu wielokwiatowego  w gazetkach promocyjnych w maju 2023 roku wyniosła 20,80 zł za kilogram wobec 24,69 zł za kilogram rok wcześniej. Oznacza to, że na przestrzeni roku cena tego produktu spadła o około 20%. "Wbrew pozorom jednak nie jest to dobra wiadomość dla konsumentów miodu" – komentują autorzy analizy.

Według danych serwisu pasieka24.pl, w lutym 2023 roku miód wielokwiatowy kosztował w skupie średnio 20 zł za kilogram. Oznacza to, że ceny oferowane przez sieci handlowe były niemal identyczne, jak te obowiązujące na rynku hurtowym, co nie zdarza się rzadko.

Problemem są chiński podróbki miodu

Za niskimi cenami miodu w sieciach handlowych, zdaniem autorów analizy, stoją importowane z Chin podróbki tego produktu. O procederze tym pisaliśmy już w marcu br. w artykule: Prawie co drugi produkt miodowy importowany do Unii Europejskiej jest sfałszowany.

Okazuje się, że niemal połowa importowanego do Unii Europejskiej miodu może być podróbkami. Zgodnie ze śledztwem przeprowadzonym przez Komisję Europejską, 46% poddanych testom próbek produktu miodowego było sfałszowanych. Jak podkreślał w marcu Stanislav Jaš, przewodniczący grupy roboczej "Miód" Copa-Cogeca, podróbki te są sprzedawane po bardzo niskiej cenie, która sięga nawet 1,5 euro za kilogram.

Jak rozpoznać podróbkę miodu?

W sfałszowanych próbkach przebadanych przez KE wykryto zawartość syropów cukrowych. Jak podaje serwis Mojagazetka.pl, proceder ten polega na tym, że słoiki przeznaczone na sprzedaż wypełnia się częściowo miodem, a częściowo syropem. Dzięki temu znacząco maleje koszt produkcji "miodu", a przy okazji jego jakość. 

Jak zatem rozpoznać podróbkę miodu? Autentyczny miód powinien zawierać tylko jeden składnik, czyli miód. Warto zwrócić uwagę na konsystencję i klarowność: Prawdziwy miód ma zazwyczaj gęstą konsystencję i jest klarowny lub lekko zamglony. By uniknąć podróbki miodu warto kupować ten produkt z zaufanych źródeł, najlepiej lokalnych pasiek. 

Jedyną 100% metodą weryfikacją tego, czy dany miód jest podróbką, pozostają jednak badania laboratoryjne. Specjalistyczne analizy mogą wykazać obecność dodatków lub podróbek.


Foto: StockAdobe(Cavan for Adobe)

 

Reklama