FAO podało najnowszy odczyt wzrostu cen żywności na świecie. Jest lepiej niż w Polsce

FAO podało najnowszy odczyt wzrostu cen żywności na świecie. Jest lepiej niż w Polsce

Indeks cen żywności FAO wyniósł średnio 127,2 punktów w kwietniu 2023 roku. Oznacza to 0,6% wzrost względem marca br. oraz 19,7% spadek w porównaniu do analogicznego miesiąca w 2022 roku – podaje Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). W tym samym czasie ceny żywności w Polsce były o niemal 20% wyższe niż rok wcześniej.

Pierwszy wzrost notowań globalnych cen żywności od roku

Kwietniowe odbicie to jednocześnie pierwszy wzrost globalnych cen żywności od 12 miesięcy. Jak wyjaśnia FAO, było ono spowodowane gwałtownym wzrostem notowań cen cukru oraz mięsa, podczas gdy wskaźniki cen zbóż, nabiału i oleju roślinnego nadal spadały.

Mimo wzrostu względem marcowego indeksu cen żywności FAO, nadal ceny żywności na międzynarodowych rynkach są znacznie niższe w porównaniu do ubiegłorocznego odczytu. 

Główny ekonomista FAO, Maximo Terero, uważa, że popyt wzrośnie wywierając jednocześnie presję na wzrost cen żywności. Ekonomista spodziewa się, że stanie się to "gdy gospodarki wyjdą ze znacznego spowolnienia".

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Sytuacja w Polsce nie jest taka kolorowa

O ile ceny żywności na światowych rynkach są już niższe o niemal 1/4 względem kwietnia 2022 roku, to w Polsce w dalszym ciągu utrzymuje się wysoka dynamika wzrostu.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja w kwietniu wyniosła 14,7% rok do roku. W tym czasie ceny żywności były wyższe o 19,7% względem kwietnia 2022 roku. 

Światowe ceny żywności

Indeks cen cukru wzrósł od marca o 17,6%, osiągając 149,4 pkt. To trzeci z rzędu miesięczny wzrost i jednocześnie najwyższy odczyt od października 2011 roku. Jak wyjaśnia FAO, wzrost cen cukru był związany przede wszystkim z rosnącymi obawami o mniejszą globalną dostępność w sezonie 2022/23 po kolejnych rewizjach w dół prognoz produkcji dla Indii i Chin, wraz z niższą niż wcześniej oczekiwana produkcją w Tajlandii i Unii Europejskiej. 

W tym czasie indeks cen mięsa wzrósł o 1,3% w relacji miesiąc do miesiąca, zatrzymując się w kwietniu na poziomie 114,5 pkt. Z kolei średnie ceny produktów mlecznych spadły w kwietniu o 1,7% względem marca, olejów roślinnych – o 1,3%, a zbóż – o 1,7%.


Foto: StockAdobe(Ekaterina Pokrovsky)

Reklama