Tarcza gazowa powinna obejmować wszystkie piekarnie. PIH apeluje do posłów

Tarcza gazowa powinna obejmować wszystkie piekarnie. PIH apeluje do posłów

Polska Izba Handlu zaapelowała do posłów w sprawie tarczy gazowej. Chodzi o poszerzenie grupy odbiorców, które wcześniej w ramach poprawek zaproponowali senatorowie. 

PIH wyraził zaniepokojenie w związku z procedowaną obecnie tarczą gazową, która nie obejmuje wszystkich piekarni. Zdaniem organizacji w niebezpieczeństwie znajduje się tysiące sklepów spółdzielczych na terenie kraju.

Kogo obejmuje tarcza gazowa?

Tzw. tarcza gazowa, która obowiązuje od 1 stycznia 2023 roku, zakłada zamrożenie cen gazu na poziomie 200,17 zł/MWh dla wybranych odbiorców. Wśród nich, poza gospodarstwami domowymi, znalazły się także wspólnoty mieszkaniowe oraz "grupa odbiorców wrażliwych", a więc placówki takie jak szkoły, kościoły czy żłobki. 

W lutym 2023 roku rząd zapowiedział rozszerzenie działania tarczy gazowej. Zgodnie z nią od 1 kwietnia 2023 roku maksymalna cena gazu ma zacząć obowiązywać także dla piekarniach i cukierniach. W ubiegłym tygodniu Senat zaproponował poprawkę, zgodnie z którą niższa stawka ceny gazu miałaby obowiązywać dla każdej piekarni i cukierni – bez rozróżnienia na kody podstawowe działalności czy kryterium procentowe. 

Maksymalne ceny gazu. PIH apeluje do posłów

W tej sprawie swoje zaniepokojenie wyraziła także Polska Izba Handlowa reprezentująca polski sektor handlu. Według niej, wykluczenie spółdzielczych piekarni z możliwości skorzystania z zamrożonych cen energii stanowi "ogromne zagrożenie dla ich dalszego funkcjonowania i rozwoju". Jak podkreśla PIH, w trudnej sytuacji znajdą się tysiące sklepów spółdzielczych. 

Krytyczne z punktu widzenia spółdzielni jest zachowanie dostępnych dla konsumenta cen pieczywa. Warunkiem utrzymania takiego stanu rzeczy jest zapewnienie odpowiednich cen gazu dla piekarni.

Maciej Ptaszyński,  wiceprezes Polskiej Izby Handlu

Dlatego też Polska Izba Handlu apeluje o przyjęcie nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie przepisów regulujących funkcjonowanie tarczy gazowej, aby objęła ona swoim działaniem również podmioty spółdzielcze, dla których produkcja piekarnicza i ciastkarska nie jest działalnością dominującą.

Apelujemy do posłów wszystkich klubów parlamentarnych, aby nie odrzucali wprowadzonych w tym zakresie senackich poprawek – chodzi tu o tysiące miejsc pracy w spółdzielniach na terenie całego kraju.

Maciej Ptaszyński,  wiceprezes Polskiej Izby Handlu

Zagrożona stabilność cenowa i konkurencyjność polskich piekarni

Cytowany w apelu PIH prezes KRZSS Społem Ryszard Jaśkowski podkreśla, że wzrost cen gazu dla piekarni przełoży się kolejny impuls proinflacyjny zwiększający i tak już bezprecedensowy wzrost cen.

"Skutkiem wzrostu cen gazu będzie także utrudnienie dla spółdzielczych sklepów nawiązanie walki konkurencyjnej z zagranicznymi dyskontami" – dodaje.

Tarcza gazowa obowiązuje od 1 stycznia 2023 roku. Maksymalne ceny gazu dla piekarni mają zacząć obowiązywać od 1 kwietnia 2023 roku.


Foto: StockAdobe(dusanpetkovic1)

Reklama