Rząd wprowadza maksymalne ceny gazu dla piekarni i cukierni

Rząd wprowadza maksymalne ceny gazu dla piekarni i cukierni

Maksymalna cena gazu zacznie obowiązywać także dla właścicieli piekarni i cukierni, który od wielu miesięcy mierzą się z dynamicznymi wzrostami kosztów. To znajduje natomiast odzwierciedlenie w cenach – według danych GUS chleb w 2022 roku zdrożał średniorocznie o ponad 25%.

Trudna sytuacja w branży piekarniczej trwa nieprzerwanie od wielu miesięcy. Olbrzymie rachunki na gaz i prąd generują gigantyczne koszty prowadzenia działalności. W rezultacie ceny wyrobów rosną "jak na drożdżach", a wiele przedsiębiorstw jest zmuszonych zamykać interes. Mimo pierwotnego sprzeciwu, rząd zdecydował się wprowadzenie niższej stawki na gaz dla tych firm. Pytanie, czy nie jest już za późno...

Dla kogo maksymalna cena gazu?

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podczas wizyty w piekarni "Żytnia" w Dąbrówce na Mazowszu podkreślał, że obniżenie ceny gazu ziemnego jest dedykowane małym piekarniom. 

Kogo dokładnie dotyczy pomoc? Z ceny maksymalnej za gaz będą mogły skorzystać firmy produkujące pieczywa, świeże wyroby ciastkarskie i ciastka w piecach ogrzewanych gazem ziemnym. Które piekarnie mogą skorzystać z maksymalnej ceny gazu? Dokładnie mowa o tych, których działalność występuje pod kodem PKD 10.71.Z.

"Zdecydowaliśmy, aby wszystkie piekarnie i cukiernie mogły skorzystać od 1 kwietnia z obniżonej względem cen rynkowych stawki na gaz" – powiedział Mateusz Morawiecki podczas wizyty w piekarni "Żytnia" w Dąbrówce na Mazowszu. 

Obniżone ceny gazu ziemnego

Rząd planuje przeznaczyć na pomoc piekarniom około 300 mln zł do końca 2023 roku. Maksymalna stawka gazu ziemnego dla piekarni i cukierni ma zacząć obowiązywać od 1 kwietnia 2023 roku i funkcjonować do końca roku. Jak informuje rząd, z uwagi na ograniczoną skalę pomocy, wsparcie zostanie wdrożone w ramach pomocy de minimis, tj. pomocy ograniczonej do limitu ogólnie przyjętej pomocy w wysokości 200 tys. euro na przestrzeni 3 lat.

Przedsiębiorstwu energetycznemu dostarczającemu piekarni paliwo gazowe, będzie przysługiwać rekompensata z tytułu stosowania ceny maksymalnej.

Ile wyniesie maksymalna cena gazu dla piekarni?

Maksymalna cena gazu ziemnego dla piekarni i cukierni wyniesie od 1 kwietnia 2023 roku 200,17 zł za MWh.

"To będzie wielka ulga dla tych piekarni, dla tych cukierni, które muszą płacić dzisiaj więcej. Od 1 kwietnia mogą planować sobie już znacząco niższy koszt" – mówił premier podczas wizyty w piekarni "Żytnia"

Obecna sytuacja branży piekarniczej i cukierniczej

Rosnące koszty gazu nie są jedynym zmartwieniem przedsiębiorstw zajmujących się produkcją wyrobów piekarniczych i cukierniczych. Firmy te w dużym stopniu odczuły także skutki dynamicznych wzrostów cen mąki spowodowanych trudną sytuacją w Ukrainie. Według danych PanParagon, w sierpniu 2022 roku cena 1 kg zwykłego chleba wzrosła o prawie 4 zł rok do roku, do poziomu 9,59 zł. 

Podnoszenie cen niekoniecznie skompensowało rosnące koszty przedsiębiorców. Według danych BIG InfoMonitor zadłużenie branży piekarskiej i mącznej w 2022 roku zwiększyło się o ponad 10%. Średnio na jednego przedsiębiorce przypada prawie 500 tys. zł zaległości. 

Dla części firm np. piekarni, hoteli cena gazu stanowi bardzo poważny udział w kosztach. Przełożenie kosztów zakupu gazu na cenę produktów może grozić odpływem klientów, upadkiem firmy. W piekarnictwie duże firmy handlowe stosują ceny dumpingowe na podstawowe produkty np. utrzymują cenę bułki "kajzerki na poziomie 35 groszy" wyrównując straty z tego tytułu zwiększeniem marży na innych produktach. Małe piekarnie nie są w stanie takich rzeczy robić i konkurować z wielkim biznesem.

Adam Abramowicz – Rzecznik Przedsiębiorców

Jednocześnie maleje spożycie chleba w kraju. W minionym roku, jak pokazują dane GUS, statystyczny Polak spożywał 33 kg chleba podczas 12 miesięcy. W 2021 roku było to 36 kg.


Foto: StockAdobe(Drobot Dean)

Reklama