Świerszcze staną się składnikiem produktów spożywczych? UE zatwierdziła regulację

Świerszcze staną się składnikiem produktów spożywczych? UE zatwierdziła regulację

W styczniu 2023 roku uchwalono rozporządzenie pozwalające firmom w Europie na stosowanie świerszczy domowych (Acheta domesticus) jako składnika różnych artykułów spożywczych w postaci proszku. 

Problem oznakowania żywności z dodatkiem świerszczy

W rozporządzeniu wskazano, że "(9) [...] Komisja uważa, że w unijnym wykazie nowej żywności, na którą wydano zezwolenie, nie należy umieszczać żadnych szczególnych wymogów dotyczących etykietowania w odniesieniu do potencjału Acheta domesticus w zakresie wywoływania uczuleń pierwotnych", jeżeli "dowody bezpośrednio wiążące spożycie Acheta domesticus z przypadkami uczuleń pierwotnych i alergii nie są jednoznaczne". 

Tim De Smet, kierownik ds. komunikacji międzynarodowej w firmie V-Label, zwraca uwagę na problematykę związaną z oznaczeniem produktów, w których znajdą się świerszcze. Zgodnie z prawem UE, białko owadów w proszku jest uznawane za produkt pochodzenia zwierzęcego. Jednak jedynym wymogiem oznakowania produktu z dodatkiem świerszczy domowych będzie sytuacja, w której istnieją bezpośrednie dowody na alergię.

Konsumenci są więc pozostawieni sami sobie, muszą analizować listy składników na produktach, aby sprawdzić, czy Acheta domesticus lub inne owady są wymienione.

Tim De Smet, kierownik ds. komunikacji międzynarodowej w firmie V-Label

Których produktów dotyczy rozporządzenie?

Lista produktów, do których skierowane jest rozporządzenie, obejmuje m.in.:

  • wyroby piekarnicze, takie jak chleb wieloziarnisty i bułki, krakersy, paluszki chlebowe, batony zbożowe i herbatniki,
  • sosy,
  • pizzę,
  • przetworzone produkty ziemniaczane,
  • zupy,
  • wyroby czekoladowe,
  • orzechy i nasiona roślin oleistych,
  • piwo.

Jedzenie z robaków to nie nowość

Unijne regulacje dotyczące włączenia robaków w jedzeniu nie są jednak nowe. W czerwcu 2021 roku firma SAS EAP Group otrzymała zezwolenie na wprowadzenie do obrotu suszonej larwy Tenebrio molitor (mącznika żółtego) jako nowej żywności, w całości lub jako składnika żywności w wielu produktach spożywczych.

Zezwolenie w listopadzie 2021 r. otrzymała również firma Fair Insects B.V. na mrożone, suszone i sproszkowane formy Locusta migratoria jako nową żywność, a w lutym 2022 r. na Acheta domesticus i Tenebrio molitor. Wszystkie te rozporządzenia są podobne w swoich wskazaniach do etykietowania, zastrzegając, że nie ma potrzeby wprowadzania szczególnych wymagań, ponieważ "odnotowano niewiele przypadków alergii."

Blisko 70% konsumentów nie chce spróbować jadalnych owadów

Nie wszyscy konsumenci chętnie jedzą owady. Według badania Food Standards Agency, w którym wzięło udział 1 930 dorosłych, 67% stwierdziło, że nic nie może ich skłonić do spróbowania jadalnych owadów, podczas gdy tylko 13% dałoby się przekonać, gdyby wiedzieli, że owady są bezpieczne do jedzenia, a 11% - gdyby wyglądały apetycznie.

Obrzydzenie i neofobia (strach przed spróbowaniem czegoś nowego, który może być szczególnie obecny przy próbowaniu nowego jedzenia) są wyraźnie przeszkodami do pokonania.


Źródło: V-label (oprac.)
Foto: StockAdobe(nito)

Reklama