Rząd chce wprowadzić podatek cukrowy na napoje, które nie są słodzone cukrem. Branża jest oburzona

Rząd chce wprowadzić podatek cukrowy na napoje, które nie są słodzone cukrem. Branża jest oburzona

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowelizacją ustawy o podatku cukrowym, wprowadzonej przez resort zdrowia w 2021 r. Niespodziewanie opłata ma objąć wartościowe produkty bez dodanego cukru takie jak nektary, wzbogacane soki z witaminami i napoje z co najmniej 20% zawartością soku z owoców czy warzyw. Stowarzyszenie KUPS i organizacje reprezentujące sadownictwo oraz przetwórstwo owoców i warzyw apelują do obu resortów o wycofanie się z tych planów.

Podatek cukrowy - od czego zapłacimy większy podatek?

Aktualnie podatek cukrowy obciąża produkty zawierające cukier jak np. napoje gazowe, soki i inne produkty FMCG. Jednak grupa produktów obciążona dodatkowymi kosztami może się powiększyć za sprawą podatku cukrowego w 2023 roku.

"Ustawodawca planuje opodatkować cukier zawarty w owocach, które są składnikami nektarów, wartościowych owocowych napojów oraz soków. Nie ma to nic wspólnego ani z daniną (napoje nie są słodzone cukrem) ani z ideą opodatkowania produktów niezdrowych, jako że soki mogą być jedną z rekomendowanych pięciu porcji owoców i warzyw w codziennej diecie" – komentuje Julian Pawlak, prezes Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków.

Podatek uderzy w konsumpcję owoców i warzyw

Jak zaznacza prezes KUPS, nałożenie na wspomniane napoje podatku cukrowego w 2023 spowoduje zmniejszenie ich spożycia, a tym samym owoców i warzyw wykorzystywanych do ich produkcji. To natomiast w dalszej perspektywie może przełożyć się na "poważne, nieodwracalne skutki dla rynku w postaci upadku części gospodarstw rolnych, produkujących owoce i warzywa oraz małych firm przetwórczych". 

Soki z witaminami, nektary i napoje z sokiem czy przecierem z owoców i warzyw za sprawą opodatkowania znajdą się na cenzurowanym – czytamy w komunikacie KUPS. 

Podatek cukrowy - projekt ustawy "To celowa dezinformacja"

"Nie sposób doszukać się logiki w próbach przeforsowania zmian w dotychczasowej ustawie cukrowej. Nowelizacja nie obejmie wyrobów cukierniczych i pozostałych artykułów dosładzanych białym cukrem. Za to doszukano się go rzekomo w owocach, które pod postacią soku znajdują się w wartościowych napojach owocowych, nektarach i wzbogacanych sokach z witaminami. To celowa dezinformacja” – podkreśla Julian Pawlak, prezes Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS).

Wspomniane napoje zawdzięczają swój smak oraz wartości odżywcze owocom, w których cukier występuje naturalnie, więc absurdem jest wprowadzanie dodatkowych opłat na wartościowe produkty, do których nie dodano żadnego cukru.

Julian Pawlak, prezes KUPS

Przedstawiciele branży mówią o negatywnych skutkach ustawy, które dotkną przede wszystkim sadowników, a także ważny dla polskiej gospodarki sektor małych i średnich przetwórców. Jednocześnie zwracają uwagę na to, że opłata cukrowa pomija zupełnie wyroby cukiernicze i słodycze, skupiając się jedynie na branży napojowej.

Czego oczekuje branża?

Jak zaznacza stowarzyszenie, polskie rolnictwo i sadownictwo to obszary strategiczne państwa i powinny być chronione. Krajowa Unia Producentów Soków jest otwarta na konstruktywny dialog. "Wierzymy, że podobnie jak parlamentarzyści niespełna dwa lata temu przychylili się do naszych argumentów, tak teraz, na etapie nowelizacji tej samej ustawy wprowadzone zostaną do niej przychylne sadownikom i rolnikom zmiany" – czytamy w komunikacie KUPS.

Stowarzyszenie KUPS wraz z plantatorami i przetwórcami branży rolno-spożywczej apeluje o dodanie zapisu <z wyłączeniem substancji zawartych naturalnie w soku owocowym lub warzywnym będącym składnikiem napoju>. Taka adnotacja zwolni producentów wartościowych nektarów i napojów na bazie soku z owoców czy warzyw bez dodatku cukru z nieuzasadnionego uiszczania podatku cukrowego.

Julian Pawlak, prezes KUPS

Skutki finansowe dla całej branży owocowo-warzywnej wynikające z podatku cukrowego, to straty liczone ostrożnie w setkach milionów złotych – podkreśla w komunikacie KUPS. "Świadome przyzwolenie na spadek konkurencyjności polskich firm, to działanie na szkodę polskiego interesu gospodarczego. Producenci napojów owocowych i warzywnych oraz nektarów to w większości polskie firmy, które po spadku ich wartości, narażone są na zagraniczne przejęcia. Bądźmy mądrzy przed szkodą – to czas na dobre decyzje" – podsumowuje stowarzyszenie.


Foto: Unsplash

Reklama