Producenci płacą setki milionów z tytułu podatku cukrowego. Co zmieniła ta opłata?

Producenci płacą setki milionów z tytułu podatku cukrowego. Co zmieniła ta opłata?

Podatek cukrowy obowiązuje w Polsce od stycznia 2021 roku. Opłata dotyczy napojów słodzonych oraz tych z dodatkiem tauryny lub kofeiny. Tylko w pierwszym półroczu 2022 roku wpływy z tytułu podatku cukrowego wyniosły blisko 650 mln zł.

Dokładnie mowa o 647 669 645,92 zł, które zasili budżet państwa podczas pierwszych sześciu miesięcy 2022 roku – podaje serwis Wirtualnemedia.pl, powołując się na dane resortu finansów. Najwyższa kwota, którą uiszczono z tytułu opłaty cukrowej wyniosła ponad 64,5 mln zł. Tylko w kwietniu i maju br. do budżetu państwa wpłynęło blisko 300 mln zł.

Producenci szukają sposobów na podatek cukrowy

Jak podają Wirtualnemedia.pl, w porównaniu z 2021 rokiem spadła liczba płatników podatku cukrowego. Według danych resortu, w styczniu 2022 roku daninę zapłaciło 488 podmiotów – wobec 680 rok wcześniej. Na przestrzeni kolejnych miesięcy rok do roku liczba ta była mniejsza o średnio 150 podmiotów.

Co to oznacza? Wielu producentów wprowadziło zmiany w recepturach swoich produktów. Przypomnijmy, że pełna opłata z tytułu podatku cukrowego nie dotyczy napojów z minimum 20% zawartością soków owocowo-warzywnych w składzie.

Co za tym idzie, aby ograniczyć wzrost cen, część producentów zwiększa zawartość tego składnika w swoich recepturach. Jeszcze innym sposobem jest wprowadzanie do portfolio produktów bezcukrowych lub zmniejszenie pojemności dostępnych produktów.

Czym jest podatek cukrowy? Co zmienił?

Opłata cukrowa jest rodzajem podatku nałożonego na sprzedaż napojów słodzonych cukrem lub słodzikiem. W założeniu ma ograniczać produkcję takich napojów oraz zmniejszać ich konsumpcję. 

W praktyce jednym z pierwszych skutków wprowadzenia podatku cukrowego był wzrost cen. Jeszcze w kwietniu 2021 roku Elżbieta Szarejko z intytutu CMR mówiła o ponad 20% podwyżkach cen w segmencie napojów gazowanych.

Jak wyjaśniała ekspertka, pierwszy miesiąc obowiązywania dodatkowej opłaty przyniósł także spadek sprzedanych opakowań, które w porównaniu do stycznia 2020 roku odnotowały kilkunastoprocentowe spadki.

Co obejmuje podatek cukrowy? Ile wynosi opłata?

Podatek cukrowy obejmuje przede wszystkim produkty, które zawierają cukier, kofeinę oraz taurynę, a także substancje słodzące. Występuje jednak sporo wyjątków. Opłaty nie obowiązują m.in. w odniesieniu do wyrobów medycznych, żywności o specjalnym przeznaczeniu, suplementów diety, a także produktów, które w składzie zawierają więcej niż 20% naturalnego soku owocowego lub warzywnego oraz tych, w których zawartość cukru nie przekracza 5 gramów na 100 ml. 

Wysokość podatku cukrowego została uregulowana w przepisach Ustawy o zdrowiu publicznym. Według niej, na daninę składają się elementy stałe oraz zmienne.

W przypadku tych pierwszych mowa o opłacie w wysokości 50 groszy za każdy litr słodzonego napoju (cukrem lub słodzikiem). Dodatkowo 10 groszy za każdy litr płacą producenci napojów z dodatkiem tauryny lub kofeiny. Część zmienna zakłada z kolei opłatę w wysokości 5 groszy za każdy gram cukru w napojach zawierających powyżej 5 gramów na 100 ml napoju.


Foto: wiadomoscispozywcze.pl