Mateusz Głowacki, Ipsos: Żyjemy w czasach kryzysu. To idealny czas na innowacje

Mateusz Głowacki, Ipsos: Żyjemy w czasach kryzysu. To idealny czas na innowacje

"Żyjemy w czasach kryzysu" – powiedział podczas konferencji "Zrównoważone innowacje w nowoczesnym biznesie" Mateusz Głowacki, Director, Innovation & Market Strategy and Understanding w Ipsos Poland. Jak zaznaczył ekspert, jest to odpowiedni czas na innowacyjne zmiany. Dlaczego? 

Świat zmierza ku złemu. To idealny czas na innowacje

Już 64% konsumentów na całym świecie uważa, że sprawy w ich kraju nie idą w dobrym kierunku – pokazuje raport Ipsos. Jak zaznaczył podczas wystąpienia Mateusz Głowacki, "z perspektywy biznesu jest to idealny czas na innowacje". Z czego to wynika? "W czasach kryzysowych konsumenci są bardziej otwarci na zmiany nawyków, bo zmienia się również ich życie" – tłumaczył Mateusz Głowacki. 

Według wrześniowych danych Ipsos, Polaków zdecydowanie bardziej niż resztę świata martwi wojna. Jednak na podium zmartwień konsumentów znalazły się: inflacja, zmiany klimatyczne oraz pandemia COVID-19. Jak wyjaśniał Mateusz Głowacki, to właśnie te trzy kryzysy wpływają obecnie najsilniej na konsumentów. "Zmartwienia czasami przychodzą nagle, ale ślady, które zostawiają po sobie trwają długo" – przyznał ekspert. 

Co obecne kryzysy oznaczają dla innowacyjności?

W szczycie pandemii, 37% twierdziło, że dezynfekuje lub myje zakupione produkty – pokazują dane Ipsos. Jak wyjaśnił Mateusz Głowacki, "ślad po tym może z nami pozostać. Wrażliwość konsumenta na higienę, czystość związana z produktem będzie nam towarzyszyć".

Troska o planetę to kolejne zmartwienie, do którego nawiązał ekspert Ipsos. Jak wyjaśnił, kluczowe w tym kontekście są opakowania, które powinny być zielone. "Konsumenci najczęściej wskazują na wybór odpowiednich opakowań jako działanie, które samodzielnie mogą podejmować, aby zmniejszyć swój wpływ na zmiany klimatyczne" – dodał.

Kryzysem, który w największym stopniu martwi Polaków, ale także najsilniej wpływa na ich nawyki zakupowe jest wzrost cen. Jak wyjaśniał ekspert, w czasach szalejącej inflacji kluczowe jest to – co jest tańsze. "Konsument, gdy zobaczy dwa analogiczne produkty, w pierwszej kolejności zwróci uwagę na cenę".

"W konsekwencji, konsumenci oczekują, że produkty będą czyste, zdrowe, bezpieczne, zielone i jednocześnie przystępne cenowo" – podsumował ekspert. 

Jak sprawić, by opakowanie sprzyjało percepcji korzystnej ceny?

Cena jest pierwszym czynnikiem, który wpływa na decyzje zakupowe konsumentów. Jakie zatem cechy opakowania mogą sprzyjać percepcji korzystnej ceny w momencie zakupu? Mateusz Głowacki zwrócił uwagę na kilka elementów:

  • Wszelkie wyróżniki wizualne sugerujące wartość, np. bardziej czekoladowy.
  • Kanały sprzedaży – już miejsce sprzedaży może sugerować poziom cen danego produktu.
  • Odwołanie do skojarzenia – jeśli coś jest w dużej paczce, może sugerować, że w przeliczeniu na indywidualne opakowanie cena będzie niższa.
  • Dobrze zrealizowane SRP, czyli opakowania zbiorcze gotowe do położenia na półce. Jak podkreślił ekspert, także one mogą działać jako dodatkowy wyróżnik.
  • Design opakowania – funkcjonalny i użytkowy. "Średnio w naszych badaniach opakowania, które sprawiają wrażenie funkcjonalnych, użytkowych mają tendencję sugerować lepszą cenę" – wyjaśnił Mateusz Głowacki.
  • Refill, czyli opakowania, które można napełnić ponownie. Jak skomentował ekspert, jest to "idealny przykład połączenia korzyści ekonomicznej z korzyścią dla środowiska".
  • Opakowania, które mogą dostać drugie życie. Mowa zarówno o opakowaniach "do zachowania", jak np. puszka Coca Coli z imieniem, jak też do użycia w innym celu.

Foto: mat. prasowe

Reklama