Sklepy małoformatowe ze spadkiem ruchu. Wzrosty notują za to supermarkety

Sklepy małoformatowe ze spadkiem ruchu. Wzrosty notują za to supermarkety

Tegoroczny wrzesień był chłodniejszy niż ten ubiegłoroczny, co przełożyło się na spadek liczby transakcji w sklepach małoformatowych. Gorsza pogoda nie wpłynęła jednak na wyniki w supermarketach, które odnotowały wzrost.

Wrzesień złym miesiącem dla sklepów osiedlowych

We wrześniu tego roku konsumenci odwiedzali sklepy małoformatowe rzadziej niż rok wcześniej. Liczba transakcji w porównaniu do 2021 roku spadła o 1,5% – wynika z danych CMR. W tym samym czasie wzrosty odnotował format supermarketów. W tego rodzaju sklepach liczba transakcji była o niemal 7% wyższa niż przed rokiem.

Na wrześniowy spadek liczby transakcji w małym formacie przełożyła się przede wszystkim pogoda. Miesiąc ten był chłodniejszy niż w poprzednim roku.

Coraz mniej produktów na paragonach

Dane CMR pokazują także spadki w liczbie sprzedanych produktów. W tym przypadku odnotowano je zarówno w małym formacie, jak i supermarketach. Jednak mimo tego, średnia wartość sprzedaży była wyższa – przede wszystkim z powodu rosnących cen.

W przypadku sklepów małoformatowych do 300 mkw. całkowita wartość sprzedaży była aż o 11,6% wyższa niż rok wcześniej. Supermarkety odnotowały natomiast wzrost przekraczający 16% rok do roku. 

Klienci nie chcą kupować drożejących produktów

Jak podaje CMR, we wrześniu wzrosła wartość sprzedaży niemal wszystkich kategorii. Jak się jednak okazuje, produkty, które notują najwyższe wzrosty cen, jak m.in. masło, olej, mąka czy kawa, odnotowały spadki sprzedaży w ujęciu wolumenowym. 

Dane te pokazują, że klienci ograniczają zakupy tych produktów, szukają ich zamienników lub korzystniejszych cen w innych formatach sklepów.


Foto: StockAdobe(bodnarphoto)

Reklama