OLX: coraz mniej ofert pracy w gastronomii a więcej w marketingu i PR

OLX: coraz mniej ofert pracy w gastronomii a więcej w marketingu i PR

Pracodawcy zamieścili mniej ogłoszeń o pracę w branży gastronomicznej (o 20% w porównaniu z sytacją sprzed roku), a także w powiązanej z nią kategorią dostawca, kurier miejski (spadek liczby ofert o prawie 30%) –  wynika z danych serwisu ogłoszeniowego OLX.

Pracodawcy zamieścili we wrześniu o 8% mniej ogłoszeń o pracę niż w sierpniu

W jakich branżach jest praca?

Niepewność gospodarcza i dynamicznie rosnące koszty prowadzenia działalności wpływają na spadek zapotrzebowania na pracowników fizycznych.

Pesymizm pracodawców widoczny jest w takich branżach, jak gastronomia, hotelarstwo, budownictwo czy też na stanowiskach jako kurierzy miejscy. W przypadku tej ostatniej grupy spada również zainteresowanie kandydatów – w porównaniu z danymi z września 2021 r. użytkownicy OLX zamieścili o 13% mniej odpowiedzi na ogłoszenia z tej kategorii. 

Inaczej jest jednak w branżach takich, jak marketing i PR, gdzie w ujęciu rok do roku odnotowano wzrost liczby ofert. Wzrasta także zapotrzebowanie na pracowników ochrony oraz specjalistów z zakresu montażu i serwisu.

Poszukujących pracy jest coraz więcej

Jak pokazują dane OLX, wrzesień przyniósł wyraźny wzrost aktywności poszukujących pracy – ich liczba wzrosła o 11% w ujęciu rocznym i o 9% w porównaniu z sierpniem tego roku.

Również sami kandydaci są bardziej aktywni, o czym świadczy przesłanie o 15% więcej odpowiedzi w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, a także o 14% więcej w porównaniu miesiąc do miesiąca.

Co ciekawe, mimo spadku zapotrzebowania, coraz więcej osób chce pracować w gastronomii (wzrost o 1/4 rok do roku w liczbie odpowiedzi na ogłoszenia). 

Znaczącą zmianę widać także w segmencie zdrowia. Kandydaci chcą podejmować pracę w tym obszarze (placówki ochrony zdrowia, fizjoterapia i masaż) – liczba aplikacji r/r wzrosła w tej branży o blisko 3/4, a w przeciągu miesiąca o prawie 20%. 

Większe zainteresowanie kandydatów zauważalne jest wśród prac związanych z magazynowaniem i logistyką. 

Nastroje pracowników

Z badania przeprowadzonego przez OLX Praca pod koniec sierpnia tego roku (N=500) wynika, że wśród szukających pracy jedynie 2% ocenia, że łatwo jest teraz znaleźć zatrudnienie, a 12% uważa, że raczej łatwo. Z kolei według ponad połowy (54%) respondentów znalezienie nowej pracy jest aktualnie trudne. 

Pośród tych, którzy pracę zmienili w ciągu roku (wrzesień 2021 - sierpień 2022) nastroje kształtowały się zgoła inaczej. Wśród respondentów 25% uznało, że raczej łatwo było im znaleźć pracę, a dla  kolejnych 17% proces ten był bardzo łatwy. Na trudności w znalezieniu pracy wskazało 30% 

Praca za granicą

Po raz kolejny bardzo wysokim zainteresowaniem cieszy się możliwość pracy za granicą – w tej kategorii użytkownicy OLX przesłali o 70% więcej odpowiedzi pracodawcom.

Inflacja prawdopodobnie utrzyma się na dwucyfrowym poziomie przez kolejne miesiące, a zapowiedź blisko 15% wzrostu pensji minimalnej w Niemczech powinna dalej sprzyjać wzrostowi poszukujących pracy za granicą. 

Niemcy są głównym krajem z największą dostępnością ofert pracy zagranicznej na OLX. Jako kierunek zarobkowy Polacy wybierają również Holandię. Niezależnie od pory roku ofert pracy za granicą jest cały czas całkiem sporo.


Fot.: informacja prasowa

Reklama