Aldi stworzyło zupełnie nowy eko koncept. Pierwszy sklep jest już otwarty

Aldi stworzyło zupełnie nowy eko koncept. Pierwszy sklep jest już otwarty

Nowy sklep jest zlokalizowany w brytyjskim mieście Royal Leamington Spa. Placówka została zaprojektowana w taki sposób, zby zmniejszyć zużycie CO2, dzięki zrównoważonym materiałom budowlanym i zmianom projektowym.

Według szacunków sieci, eko koncept sklepu może przyczynić się zmniejszenia emisji dwutlenku węgla nawet o dwie trzecie. Placówka ma także ułatwić kupującym wdrażanie ekologiczych nawyków, jak recykling czy ograniczanie plastiku. 

Recykling "trudnych" przedmiotów i refillomat w eko koncepcie Aldi

Jakie rozwiązania zastosowano w eko sklepie Aldi? Już przy samym wejściu do placówki, klienci natkną się na punkt recyklingu. Różni się on od powszechnie stosowanych rozwiązań tym, że umożliwi recykling przedmiotów "trudnych", a więc takich, które nie są odbierane przez władze lokalne. Klienci będą mogli oddać do recyklingu saszetki z kawą, opakowania leków, baterie, a także miękkie tworzywa sztuczne i opakowania kosmetyczne.

Kolejnym rozwiązaniem, które wdrożono w sklepie Aldi jest sprzedaż produktów bez opakowań. Klienci będą mogli skorzystać z własnych opakowań lub papierowych toreb z certyfikatem FSC, aby napełnić zakupić orzechy i kawę. 

Zrównoważona budowa i oszczędność energii

Aldi zadbał o ekologiczny koncept sklepu już na etapie budowy, do której wykorzystano zrównoważone materiały budowlane – od izolacji z włókna drzewnego, betonu zastępującego cement, słupów oświetleniowych pochodzących z recyklingu i asfaltu niskotemperaturowego, po częściowo zielony dach. Wprowadzono także kilka zmian w tradycyjnym projekcie sklepu w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w całym cyklu życia i poprawy właściwości ekologicznych.

Sklep jest także wyposażony w panele słoneczne i wykorzystuje drzwi chłodnicze w celu zmniejszenia zużycia energii, a przeprojektowanie konstrukcji budynku pomogło również zmniejszyć ogólne zapotrzebowanie na energię o 57% w porównaniu ze zwykłym sklepem. Parking posiada dedykowane porty ładowania pojazdów elektrycznych, z możliwością ich rozbudowy w przyszłości wraz ze wzrostem zapotrzebowania na miejsca.

Eko rozwiązania mogą pojawić się w innych sklepach

Aldi wykorzysta nowy sklep do testowania poszczególnych rozwiązań. Sieć chce dowiedzieć się, które z nich sprawdzają się najlepiej – zarówno dla klientów, jak też przy ograniczaniu emisyjności. Jak informuje dyskonter, jeśli testy się powiodą, rozwiązania te będą wdrażane do innych sklepów w całym kraju.

"Teraz bardziej niż kiedykolwiek musimy zrobić coś dla środowiska, a ten sklep oferuje nam możliwość łatwego odkrywania nowych inicjatyw sklepowych i projektów sklepów o niskiej emisji dwutlenku węgla. Jesteśmy zaangażowani w zmniejszanie naszego wpływu na środowisko w każdy możliwy sposób i cały czas badamy nowe inicjatywy" – zaznaczył Giles Hurley, dyrektor generalny Aldi UK i Ireland.


Foto: mat. prasowe