79% Polaków segreguje odpady opakowaniowe na co wskazuje badanie „Jak zmienia się wiedza Polaków na temat segregacji odpadów opakowaniowych, w tym kartonów do płynnej żywności” przygotowane przez Fundację ProKarton.
Fundacja ProKarton od 2013 roku przeprowadza coroczne badanie społeczne, monitorujące postawę Polaków i Polek wobec selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych, w szczególności kartonów po płynnej żywności. Tegoroczne badanie zostało przeprowadzone we wrześniu br. przez firmę badawczą Kantar Public i objęło reprezentatywną próbę 1015 osób.
Segregują zwłaszcza kobiety
Odpady częściej segregują kobiety, osoby z wyższym wykształceniem, osoby z miast do 19 tys. mieszkańców oraz województw łódzkiego i opolskiego.
Najrzadziej zaś uwagę na selektywną zbiórkę zwracają najstarsi badani, osoby z zawodowym wykształceniem, mieszkańcy wsi i miast 20-99 tys. oraz województwa mazowieckiego.
Gdzie wyrzucamy kartony po mleku lub napojach?
Kartony do płynnej żywności należy wyrzucać do żółtego pojemnika, przeznaczonego na metale, tworzywa sztuczne i odpady wielomateriałowe.
Badanie Fundacji pokazało, że wie o tym 58% ankietowanych, czyli o 7% więcej niż w roku 2021. Właściwej odpowiedzi najczęściej udzielały kobiety, osoby z wyższym wykształceniem, mieszkańcy miast powyżej 100 tys. mieszkańców, a także województwa podlaskiego.
Drugim najczęściej wskazywanym (niepoprawnym) pojemnikiem był ten w kolorze niebieskim, przeznaczony na papier. Tę odpowiedź wskazało 9% badanych, co jest wartością niższą, niż w poprzednich latach.
Co ważne, zmniejszył się odsetek osób, które nie zwracają uwagi na to, do którego pojemnika wyrzucają kartony po płynnej żywności. W 2021 roku było to 26% badanych, w 2022 - 22%.
Czy wiesz, że kartony do płynnej żywności poddawane są recyklingowi?
W tegorocznym badaniu zadano to pytanie respondentom. Okazuje się, że tylko ponad połowa Polaków (57%) wie, że kartony do płynnej żywności poddawane są recyklingowi. Większą wiedzę na ten temat posiadają kobiety, czterdziestolatkowie oraz osoby z wyższym wykształceniem.
Jak zapewnia Łukasz Sosnowski, wiele osób wciąż ma wątpliwości co do tego czy kartony są poddawane recyklingowi. W związku z tym Fundacja ProKarton kontynuuje działania edukacyjne, aby dotrzeć do całości społeczeństwa.
Fot.: Adobe Stock/Siam