Eurocash: Zmiany w ustawie franczyzowej sięgają samej istoty prowadzenia tej działalności

Eurocash: Zmiany w ustawie franczyzowej sięgają samej istoty prowadzenia tej działalności

Franczyza jest obszarem działalności, który do tej pory regulowany był oddolną regulacją w postaci "Kodeksu dobrych praktyk", którego przyjęcie było zupełnie dobrowolne. Teraz to się zmieni. W połowie września Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło główne założenia projektu ustawy o franczyzie. Co uważa na jego temat branża?

Branża otrzymała wgląd do założeń projektu ustawy 14 września. "Trudno w tak krótkim czasie kompleksowo ocenić całość proponowanych zapisów" – komentuje Jan Domański, rzecznik prasowy Grupy Eurocash, w odpowiedzi na pytania redakcji wiadomoscispozywcze.pl. Jak zaznacza, proponowane założenia w dużej mierze pokrywają się z samoregulacją branży. Potrzeba jednak czasu na kompleksowe konsultacje.

Ustawa franczyzowa. Nie jest źle?

Grupa Eurocash tworzy największą sieć franczyzową w Polsce. W ramach szyldów takich jak Delikatesy Centrum, Lewiatan, Groszek czy ABC zrzesza detalistów zarządzających blisko 16 tys. sklepów. 

Jak przyznaje Jan Domański, w dużej części zapisy proponowane przez resort są zgodne z Kodeksem dobrych praktyk dla rynku franczyzy. "To dobry znak" – zaznacza przedstawiciel Grupy Eurocash.

Kodeks dobrych praktyk został do tej pory przyjęty przez niemal 30 franczyzodawców. Jak komentuje rzecznik prasowy Grupy, to efekt wielomiesięcznych prac i dyskusji między przedstawicielami franczyzobiorców i franczyzodawców, niezależnymi ekspertami oraz reprezentantami organizacji branżowych i środowiska akademickiego.

Cieszymy się, że Ministerstwo czerpało z zapisów samoregulacji i że dało branży możliwość zgłoszenia uwag i opinii w ramach otwartych konsultacji jeszcze na etapie założeń do projektu

Jan Domański, rzecznik prasowy Grupy Eurocash

Potrzeba czasu

Jak zaznacza przedstawiciel Grupy Eurocash, kluczowym etapem przygotowań powinny być "odpowiednio długie i kompleksowe konsultacje projektu tej ustawy". Jan Domański podkreśla również konieczność zapewnienia odpowiednio długiego, przynajmniej 6-miesięcznego vacatio legis

Okres ten [vacatio legis - przyp. red.] powinien być bowiem adekwatny do głębokości zmian, a te sięgają samej istoty prowadzenia działalności franczyzowej.

Jan Domański, rzecznik prasowy Grupy Eurocash

Foto: Jan Domański, rzecznik prasowy Grupy Eurocash (mat. prasowe)

Reklama