Producent cukru Diamant ostrzega przed podwyżkami cen na jesieni

Producent cukru Diamant ostrzega przed podwyżkami cen na jesieni

Braki cukru na półkach sklepowych były wynikiem zakupami na zapas. Cukru nie zabraknie, ale jego cena jeszcze wzrośnie – powiedział Roman Kubiak, prezes Pfeifer & Langen Polska w rozmowie z ISBiznes.pl. Jak zaznaczył, obecnie firma produkuje jeszcze cukier z buraków skupionych po starych cenach. To się wkrótce zmieni.

Nakręcona panika cukrowa

Problemy z dostępnością cukru w sklepach spożywczych miały miejsce w lipcu tego roku. Od tamtego czasu sytuacja znacznie się ustabilizowała. Zdaniem Romana Kubiaka z Pfeifer & Langen Polska problemy z dostępnością cukru w sklepach wynikały ze wzmożonych zakupów, podczas których konsumenci zaopatrywali się w ten towar na zapas.

Oczywiście cukru nie brakowało i nie brakuje w naszych magazynach. Dlatego nie przewidujemy problemów z jego dostępnością w Polsce.

Roman Kubiak, prezes Pfeifer & Langen Polska

Jak podkreślił w rozmowie z ISBiznes, Polska rocznie produkuje ponad 2 mln ton cukru, z czego zużywanych w kraju jest około 1,6 mln ton. "Polska jest eksporterem, a nie importerem, jak część krajów europejskich" – wyjaśniał Roman Kubiak.

Na jesieni przyjdzie podwyżka cen cukru

Faktem jest natomiast, że za cukier rzeczywiście płacimy więcej. Według danych zebranych przez aplikację PanParagon, na przestrzeni roku cena za paczkę cukru wzrosła o blisko 50%. W lipcu 2022 roku wynosiła ona 3,96 zł, wobec 2,66 zł rok wcześniej. A to jeszcze nie koniec podwyżek.

Roman Kubiak zapowiedział wzrost cen cukru, który nastąpi jeszcze w tym roku, na jesieni. "Koszty uprawy buraków w Polsce wzrosły tak bardzo, że my, Pfeifer & Langen Polska, podwyższyliśmy cenę skupu buraków cukrowych dla naszych plantatorów o prawie 70%" – wskazał prezes.

W przyszłości zapewne czekają nas kolejne podwyżki. Rolnikom ta uprawa musi się opłacać i my to rozumiemy.

Roman Kubiak

Jesienią ceny cukru będą wyższe. Jak tłumaczył prezes Pfeifer & Langen Polska, wynika to z tego, że właśnie jesienią firma będzie produkować cukier z buraków skupionych po nowych, wyższych cenach. "Wzrosną też koszty produkcji: sama energia będzie prawie cztery razy droższa!" – zaznaczył.

Mimo naszych starań, aby ograniczać wszelkie możliwe koszty, cena cukru w sklepach będzie znacznie wyższa.

Roman Kubiak

Foto: wiadomoscispozywcze.pl

Reklama