Wzrost cen cukru to kwestia czasu: 46 euro za buraki dla plantatorów

Wzrost cen cukru to kwestia czasu: 46 euro za buraki dla plantatorów

Podczas posiedzenia negocjacyjnego, które odbyło się 23 sierpnia 2022 r. Rada Związków PBC przy Krajowej Grupie Spożywczej S.A. uzgodniła z Zarządem Krajowej Grupy Spożywczej S.A. podwyższenie ceny za buraki kontraktowane w roku gospodarczym 2022/23. Taka decyzja niewątpliwie wpłynie na ceny detaliczne cukru w sklepach.

Jak podaje w komunikacie Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego: "W 2022 r. plantatorzy dostarczający buraki do Krajowej Grupy Spożywczej S.A. otrzymają zapłatę za kontraktowane buraki o zawartości cukru 16% w kwocie netto nie mniejszej niż 46 €/t. Na tę kwotę składa się cena podstawowa 37 €/t i świadczenie gwarantowane w kwocie 9 €/t (zaliczka na poczet świadczenia dodatkowego powiązanego z ceną cukru). Dodatkowo podwyższono cenę za buraki nadwyżkowe do kwoty 120 zł netto za tonę".

Ciąg dalszy zawirowań na rynku cukru

Przypomnijmy, że ostatnie tygodnie wprowadziły duże zawirowania na rynku cukru. Najpierw mieliśmy do czynienia z brakiem surowca, a obecnie mierzymy się ze znacznym wzrostem cen produktu na sklepowych półkach. Najbliższe tygodnie pokażą jak wrost stawek dla plantatorów realnie wpłynie na stawki za cukier. 

Aktualnie wielu Polaków obawia się nie tylko o wzrost cen, ale przede wszystkim o dostępność produktu. Instytuty badawcze - UCE Research i Grupa Blix przedstawiając wyniki ostatnich badań wskazału, że ponad połowa naszych rodaków obawia się, że niedługo może zacząć brakować towarów w sklepach.


źródło: Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego

fot.: Adobe Stock

Reklama