Żabka otworzyła pierwszy inteligentny sklep Smart Żabka. To 8000. placówka

Żabka otworzyła pierwszy inteligentny sklep Smart Żabka. To 8000. placówka

Żabka otworzyła pierwszy sklep w koncepcie Smart Żabka. To również 8000. placówka sieci w Polsce. Smart Żabka to sklep wyposażony w smart rozwiązania, które "komunikują się" z franczyzobiorcą i sprzedawcami oraz „wykonują” niektóre czynności w placówce.

Żabka liczy już 8 tys. placówek. Tylko w 2021 roku sieć otworzyła 1100 sklepów. Jak informuje Adam Manikowski, dyrektor zarządzający sieci Żabka, firma coraz intensywniej stawia na rozwój w mniejszych miejscowościach, czego przykładem jest najnowsze otwarcie w Sierakowicach. 10 lutego w tej miejscowości pojawiła się pierwsza Żabka, będąca jednocześnie debiutancką placówką w koncepcie Smart Żabka oraz 8000. sklepem w kraju.

Pierwszy sklep Smart Żabka w Polsce

Smart Żabka to sklep, w którym zastosowano innowacyjne rozwiązania technologiczne. Mają one usprawnić pracę franczyzobiorcy i sprzedawców. Jak informuje firma, czujniki zalania, automatyczny pomiar temperatury w sklepie czy komunikacja przez słuchawki uwalniają ich czas, pozwalają skupić się na obsłudze klientów i są przyjazne środowisku. Natomiast mieszkańcom miejscowości będą służyć stojące przed placówką: stojak rowerowy, stacja napraw rowerów oraz ekologiczna ławka solarna umożliwiająca naładowanie telefonu.

Żabka nieustannie dąży do tego, by być jak najbliżej klientów i rozwijać lokalną przedsiębiorczość. W 2021 roku otworzyliśmy 1100 sklepów. Obecnie nasza sieć liczy 8000 placówek, w których łącznie zapewnionych jest ponad 30 tys. miejsc pracy. Coraz intensywniej rozwijamy się też w miejscowościach poniżej 50 tys. mieszkańców. Wiele z nich to miejscowości, w których – podobnie jak w Sierakowie – wcześniej nie było Żabki. Nieustannie wspieramy franczyzobiorców wieloma narzędziami, dzięki którym prowadzenie biznesu jest łatwiejsze. Żabka w Sierakowie jest pierwszym sklepem, w którym funkcjonują innowacyjne rozwiązania technologiczne oparte na sztucznej inteligencji, które współpracują z obsługą sklepu.

Adam Manikowski, dyrektor zarządzający sieci Żabka

Pierwsza Smart Żabka została wyposażona w inteligentne rozwiązania, które „komunikują się” z franczyzobiorcą i sprzedawcami oraz „wykonują” niektóre czynności w placówce. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • słuchawki, które informują obsługę sklepu o sytuacjach wymagających interwencji człowieka, jak np. brak parówek na rollerze czy kawy w kawomacie,
  • czujniki, dzięki którym można łatwo dostosować temperaturę w sklepie do aktualnie panujących warunków atmosferycznych
  • pomiar zużycia energii, który pozwala na weryfikację poprawność działania urządzeń,
  • czujniki zalania wykryjące usterki sprzętu chłodniczego i w efekcie obniżające koszty oraz redukujące czas przestoju sklepu.

2021 rok Żabki w liczbach

Rozwój przedsiębiorczości ma kluczowe znaczenie dla Żabki. 2021 rok sieć zakończyła otwarciem 1100 nowych sklepów.

W ubiegłym roku nowe sklepy franczyzobiorcy otworzyli w 338 gminach, z czego aż w 116 jako pierwszy w danej miejscowości.

Żabki po raz pierwszy powstawały głównie w gminach wiejskich (59) i wiejsko-miejskich (49).

Najwięcej nowych placówek Żabka otworzyła na Mazowszu i Śląsku, ale to w województwie zachodniopomorskim znajduje się najmniejsza miejscowość, w której w 2021 r. postała nowa Żabka – to liczący 1 490 mieszkańców Suchań.

Jednym z przykładów mniejszych miejscowości, na które stawia Żabka jest Sieraków liczący ponad 6 tys. mieszkańców. To właśnie w tym mieście położonym nad Wartą, na skraju Puszczy Noteckiej, na pograniczu Kotliny Gorzowskiej i Pojezierza Poznańskiego, pomiędzy dwoma jeziorami: Jaroszewskim i Lutomskim powstała pierwsza Smart Żabka. 

Reklama