Handel zaczyna oszczędzać energię. SPAR ogranicza godziny oświetlenia sklepów

Handel zaczyna oszczędzać energię. SPAR ogranicza godziny oświetlenia sklepów

Wielu komentatorów energetycznych przyznaje, że najbliższa jesień i zima mogą być szczególnie trudnym czasem. Przede wszystkim mowa o energii, której ceny rosną, a dostępność staje pod znakiem zapytania. W rezultacie sektor handlowy rozpoczyna oszczędzanie energii. Jednym z detalistów, którzy już teraz wprowadzają w życie energooszczędne nawyki jest austriacki oddział SPAR. 

Systemy oświetleniowe sklepów SPAR, EUROSPAR oraz INTERSPAR na terenie Austrii będą działały w skróconych godzinach. Mowa m.in. o reklamach sklepowych czy zewnętrznym oświetleniu, w tym także banerach z logiem sieci. Do tej pory oświetlenie działało pomiędzy 6:00 a 22:00, w zależności od ilości dziennego światła. Teraz się to nie zmieni.

SPAR skraca godziny oświetlenia

Od teraz zewnętrzne oświetlenie sklepów, parkingi oraz reklamy sklepowe we wszystkich placówkach SPAR i EUROSPAR Austria będą włączane na 30 minut przed otwarciem placówki. W momencie otwarcia sklepu będą one wyłączane i włączane ponownie na 30 minut po zamknięciu placówki. W przypadku hipermarketów INTERSPAR czas ten będzie wynosił 60 minut. "Okresy te są niezbędne, aby klienci i pracownicy mogli bezpiecznie przybyć i wyjść ze sklepu" – wyjaśnia sieć.

W przypadku sklepów SPAR, które znajdują się w centrach handlowych, sieć będzie zachęcać właścicieli obiektów do bardziej świadomego korzystania z energii.

Kolejny kierunek zmian, czyli wydajne oświetlenie

Sieci handlowe coraz częściej inwestują także w oświetlenia sklepów zużywające mniej energii. Przykładem może być przejście na oświetlenie LED, które w przypadku sieci SPAR zużywają o 80% mniej energii niż stosowane wcześniej świetlówki i reflektory.

Firma SPAR Austria dostosowała również swoje systemy oświetleniowe do rzeczywistej wymaganej jasności – przekazuje sieć. Każdy sklep wyposażony jest w czujniki światła, które włączają lampy zewnętrzne tylko tak długo, jak jest to konieczne. W nocy w sklepie włączane jest tylko wymagane prawem oświetlenie dróg ewakuacyjnych, a w sklepach zagrożonych włamaniem oświetlenie bezpieczeństwa w strefie kas.


Foto: SPAR International