Inflacja w lipcu: Wzrost cen wyhamował. Kiedy nastąpi szczyt?

Inflacja w lipcu: Wzrost cen wyhamował. Kiedy nastąpi szczyt?

Lipcowa inflacja wzrosła o 15,5% względem analogicznego okresu rok wcześniej – wynika ze wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To pierwszy od lutego br. okres, w którym nie odnotowano wzrostu w perspektywie miesiąca.

Za towary i usługi konsumenci płacili w lipcu br. 15,5% więcej niż rok wcześniej. Inflacja pierwszy raz od 5 miesięcy nie wzrosła w porównaniu do poprzedzającego miesiąca. 

Dane ostateczne z wyjątkiem informacji opracowanej według szybkiego szacunku w lipcu 2022 r.
Źródło: GUS

W tym czasie żywność i napoje odnotowały niewielki wzrost o 0,6% względem czerwca br. Energia podrożała o 1,3%. Spadek cen odnotowało natomiast paliwo, które w miesiąc staniało o 2,6%.

Kiedy inflacja osiągnie szczyt?

Ekonomiści studzą jednak optymizm związany z pierwszym od kilku miesięcy zahamowaniem wzrostu inflacji. "Nie czas jeszcze na otwieranie szampanów. Jesień może przynieść przyspieszenie wzrostu cen" – komentują na Twitterze ekonomiści banku ING.

Analitycy z banku Pekao prognozują natomiast, że na szczytowy moment inflacji będziemy musieli poczekać do września.

Z kolei eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zapowiadają, że najwyższy wzrost cen osiągniemy jeszcze w wakacje, choć wyraźne spowolnienie zauważymy dopiero od jesieni. Jak komentują na Twitterze, "wynik w sierpniu będzie zbliżony do obecnego. Ceny żywności wzrosną jeszcze nieznacznie". 


Foto: StockAdobe(lado2016)

Reklama