Żabka wdraża zeroemisyjną flotę. Sieć testuje elektryczny pojazd dystrybucyjny

Żabka wdraża zeroemisyjną flotę. Sieć testuje elektryczny pojazd dystrybucyjny

Żabka stawia na nowoczesną logistykę i kontynuuje wdrażanie cichego transportu miejskiego o zerowej emisji. Sieć właśnie rozpoczęła testy elektrycznego pojazdu ciężarowego, za pomocą którego będzie dostarczany towar do sklepów zlokalizowanych na terenie Warszawy i okolic.

Spółka nawiązuje współpracę z kolejnym producentem aut elektrycznych. Właśnie ruszyły testy w pełni elektrycznego ciężarowego samochodu Scania25P. Obejmują one możliwość sprawdzenia kompleksowego rozwiązania transportowego, które oferuje Scania. Wraz z pojazdem elektrycznym Żabka otrzyma od partnera także mobilną ładowarkę.

Zeroemisyjna flota Żabki

Przeciwdziałanie zmianom klimatu to wyzwanie globalne. "Z tej perspektywy szczególnie istotne jest budowanie efektywnych partnerstw na rzecz walki z tym zjawiskiem, czego przykładem jest podjęcie współpracy z kolejnym liderem rozwiązań transportowych" – mówi Adam Manikowski, dyrektor zarządzający Żabka Polska. 

Jak zaznacza, to już kolejny krok firmy mający na celu ochronę środowiska i zmniejszenia śladu węglowego. Elektryczny pojazd będzie testowany przez najbliższe dwa tygodnie na terenie Warszawy i jej okolic.

Bardzo cieszy nas, że firmy takie, jak Żabka, których działalność opiera się na częstych i terminowych dostawach produktów do sklepów, podejmują obecnie konkretne kroki w kierunku testowania i odchodzenia od pojazdów bazujących na paliwach kopalnych.

Wojciech Rowiński, dyrektor generalny Scania Polska S.A.

Scania 25P to już kolejny testowany przez Żabkę pojazd elektryczny. Od 2019 r. sieć prowadzi testy zeroemisyjnych pojazdów dostawczych, a od 2021 r. posiada w pełni elektryczny samochód dystrybucyjny z zabudową chłodniczą, który dostarcza towar do sklepów na Śląsku. Żabka zainwestowała także we własne stacje ładowania aut elektrycznych w centrach logistycznych w Nadarzynie oraz Plewiskach oraz w centrali.

Foto: Żabka Polska

Sieć stopniowo modernizuje również swoją flotę samochodów osobowych i prowadzi testy mające na celu zastąpienie aut spalinowych pojazdami elektrycznymi i hybrydowymi.

Elektryczny dostawczach – Scania 25P

Scania 25P B4X2NB to elektryczny pojazd ciężarowy o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej do 19 ton. Zeroemisyjny napęd elektryczny pozwala na pokonanie jednorazowo do 250 km.

Samochód posiada pakiet 9 baterii o całkowitej pojemności 300 kWh, których naładowanie zajmuje mniej niż 100 minut. Ponadto baterie są ładowane podczas jazdy w wyniku rekuperacji.

Foto: Żabka Polska

Pojazd pracuje zarówno ciszej, jak i w sposób bardziej przyjazny środowisku niż typowe pojazdy ciężarowe. Dzięki temu może być użytkowany m.in. w tzw. zielonych strefach, a także wykonywać więcej operacji transportowych w nocy, co skutkuje odciążeniem infrastruktury drogowej w ciągu dnia.

Dodatkowo kabinę pojazdu zaprojektowano specjalnie z myślą o pracy w mieście – jest ona nisko zawieszona, co zapewnia znakomitą widoczność na zatłoczonych ulicach. Pojazd ma więc bezpośredni wpływ na poprawę warunków życia mieszkańców miast, a dzięki takim rozwiązaniom jak: zaawansowany hamulec awaryjny, elektrohydrauliczny układ kierowniczy, wspomaganie uwagi kierowcy, ostrzeżenie przed opuszczeniem pasa ruchu, czujniki wykrywające pieszych i rowerzystów czy system kamer 360°, podwyższa także komfort pracy kierowców. 


Foto: Żabka Polska

Reklama