Polska Bezgotówkowa: Sklepy spożywcze liderem liczby transakcji

Polska Bezgotówkowa: Sklepy spożywcze liderem liczby transakcji

W ramach flagowego Programu Fundacji Polska Bezgotówkowa zrealizowano już ponad miliard transakcji za pośrednictwem terminali zainstalowanych wśród małych, średnich i mikroprzedsiębiorstw, jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji charytatywnych.

Jak podaje Fundacja, sklepy spożywcze odpowiadają za blisko połowę udziałów w liczbnie transakcji bezgotówkowych. Nadal duży potencjał w tym obszarze istnieje w kontekście mniejszych placówek.

Polska Bezgotówkowa wyrównuje szanse

W II kwartale 2022 r. średni obrót na terminal wynosił 6,5 tys. zł, co oznacza 23% wzrost względem analogicznego okresu 2021 r. Większość przedsiębiorców pozytywnie ocenia Program Fundacji – 85% poleca Program innym właścicielom firm.

Zgodnie z wynikami Fundacji, od początku Programu najwięcej terminali zainstalowano wśród małych i średnich firm. "Chcemy nadal wyposażać przedsiębiorców w niezbędne narzędzia do obsługi płatności bezgotówkowych, ale również wyrównywać szanse oraz niwelować występujące w Polsce białe plamy w dostępie do rozwiązań finansowych i cyfrowych" – mówi Zbigniew Wiśniewski, wiceprezes zarządu, Fundacja Polska Bezgotówkowa.

Jak dodaje, Fundacji zależy na tym, aby dotrzeć z Programem zwłaszcza do osób i przedsiębiorców, którzy nie mieli jeszcze możliwości, aby poznać korzyści wynikające z obrotu bezgotówkowego. "Nasze dane pokazują, że udaje nam się z powodzeniem realizować powierzoną nam misję" – przyznaje wiceprezes zarządu.

Branża spożywcza liderem liczby transakcji. Gdzie znajduje się najwięcej terminali?

43% wszystkich transakcji bezgotówkowych realizowanych w ramach Programu odnotowano w branży spożywczej. Na kolejnych miejscach znalazła się gastronomia oraz sklepy specjalistyczne/wielobranżowe. Łączna kwota transakcji wyniosła blisko 60 mld złotych.

Jeśli chodzi o województwa, liderem zestawiania okazuje się mazowieckie, gdzie zrealizowano 17,5% wszystkich transakcji. Na kolejnych miejscach znajdują się województwo śląskie oraz wielkopolskie. 

Mazowsze jest także regionem, gdzie zainstalowano największą liczbę terminali. Poza pierwszą trójką, gdzie znalazła się także Wielkopolska i Śląsk, pojawiły się miasta poniżej 100 tys. mieszkańców.

Z kolei najniższy procent zainstalowanych terminali występuje na Podlasiu, w województwach podkarpackim i warmińsko-mazurskim i są to również regiony, gdzie liczba transakcji bezgotówkowych jest najniższa.

Duży potencjał małych sklepów spożywczych

Z badań Zwyczaje płatnicze a rozwój sieci akceptacji kart w Polsce przeprowadzonych na zlecenie Fundacji przez Polasik Research wynika, że pomimo dużego wzrostu udziału płatności bezgotówkowych wśród przedsiębiorców, w niektórych obszarach nadal istnieje duży potencjał rozwoju tego typu płatności. Zaliczyć do nich można przede wszystkim małe sklepy spożywcze, sklepy wyspecjalizowane, księgarnie, sklepy papiernicze, kioski, usługi medyczne, sklepy AGD/RTV/Meble/materiały budowlane, warsztaty i salony samochodowe oraz wszelkiego rodzaju usługi (np. fryzjer, kosmetyczka, naprawy).

Z perspektywy konsumentów wyraźnie widać korzystne zmiany w sieci akceptacji, jakie dokonały się przez okres działania Fundacji. Szczególnie doceniana jest przez nich szybkość i wygoda płatności zbliżeniowych. Między innymi dzięki temu ostatni rok przyniósł również znaczący wzrost osób planujących korzystać z płatności mobilnych – 47% badanych zamierza rozpocząć płatności smartfonem (vs 30% w 2020).


Foto: StockAdobe(dusanpetkovic1)