Jest porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża. Co się zmieni?

Jest porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża. Co się zmieni?

W piątek 22 lipca br. w Stambule podpisano porozumienie w sprawie eksportu zboża z trzech ukraińskich portów. 

Osiągnęliśmy porozumienie dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne – przekazał w piątek Antonio Guterres, sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Umowa nie została zawarta pomiędzy Ukrainą i Rosją. Oba państwa podpisały oddzielne porozumienia z Turcją i ONZ.

Ukraińskie zboże znowu wypłynie na Morze Czarne

Porozumienie pozwoli na bezpiecznie opuszczanie portów przez statki ze zbożem. Dokładnie mowa o trzech portach: w Oddesie, Czornomorsku i Jużnem (Piwdennem). Odblokowanie eksportu zboża z Ukrainy pomoże częściowo zahamować kryzys żywnościowy na świecie. Jak dodał Antonio Guterres, na porozumieniu zyskają kraje rozwijające się i ludzie najbardziej narażeni na głód.

Przypomnijmy, że Ukraina w 2020 roku wyeksportowała pszenicę o wartości 4,61 mld dolarów[1]. Uplasowało ją to na piątym miejscu wśród eksporterów tego produktu na całym świecie. Miesiąc po rozpoczęciu wojny, w marcu 2022 roku, Polski Instytut Ekonomiczny donosił już o 75% spadku całkowitego eksportu z tego kraju. O ile dla Europy zamknięta wymiana handlowa z Ukrainą wiązała się ze wzrostem cen, to już m.in. dla krajów Globalnego Południa mogła oznaczać głód.

Czy ceny zaczną spadać?

Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, przyznał w piątek w Stambule, że umowa o odblokowaniu eksportu zboża z Ukrainy pomoże w rozwiązaniu światowego kryzysu żywnościowego. Jak dodał, porozumienie złagodzi także wzrost cen żywności na globalnych rynkach. 

"Dziękuję Atonio Guterresowi za niestrudzone wysiłki w zabezpieczeniu porozumień z ONZ i Turcją w sprawie ukraińskiego eksportu zboża. Miliony ton rozpaczliwie potrzebnego zboża, zablokowanego przez wojnę z Rosją, w końcu popłyną przez Morze Czarne, aby pomóc wyżywić ludzi na całym świecie" – napisała na Twitterze Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej.

Dzięki porozumieniu ponownie możliwe będzie odebranie ponad 20 mln ton pszenicy oraz innych zbóż z ukraińskich portów.


[1] Dane The Observatory of Economic Complexity

Foto: StockAdobe(Dusan Kostic)