Żabka rozdaje rabaty na piwo w zamian za zwrot butelki do sklepu

Żabka rozdaje rabaty na piwo w&nbspzamian za zwrot butelki do sklepu

Sieć sklepów Żabka zainicjowała akcję oddawania butelek zwrotnych do ponad 8400 sklepów w całej Polsce. W czasie jej trwania, klient oddając w sklepie butelkę, otrzyma rabat na zakup piwa w butelce zwrotnej.

Akcja zorganizowana przez Żabkę ma przede wszystkim charakter edukacyjny. "Sieć Żabka zwraca uwagę na to, dlaczego butelki zwrotne powinny trafiać do ponownego obiegu, a nie do kosza na śmieci czy pojemnika dla recyklingowego szkła" – mówi Joanna Kasowska, dyrektor jakości i standardów zarządzania żywnością Żabka Polska. 

Współpraca sieci z producentami piwa

Żabka współpracuje z producentami piwa w celu zwiększenia ponownego wykorzystania butelek zwrotnych do piwa, wykorzystanie których pozwala na zmniejszenie emisji CO₂ w porównaniu z produkcją i wykorzystaniem butelek jednorazowych. Warto o tym pamiętać. Ale to nie jedyna zaleta systemu butelek zwrotnych.

Oddając taką butelkę, klienci odzyskują także swoje pieniądze, otrzymując zwrot kaucji. Robiąc to, jednocześnie zmniejszają masę odpadów trafiających na wysypiska, jak również przyczyniają się do zmniejszenia wolumenu produkcji nowych opakowań szklanych.

Żabka wie o swoim wpływie na konsumentów i go wykorzystuje

"Jako sieć docierająca do kilku milionów klientów w całej Polsce, możemy mieć realny wpływ na nawyki konsumenckie i zachęcać do zwrotu butelek wielokrotnego użytku, by mogły być wykorzystane ponownie" – przyznaje Jerzy Roguski, dyrektor ds. komercyjnych i rozwoju Żabka Polska. Jak dodaje, Żabka wierzy, że tego typu akcje są dobrym sposobem na poinformowanie klientów o tym, jak ważne dla środowiska są nawet tak małe gesty jak zwrot butelki.

Warto zwrócić uwagę, że niektórzy producenci oznaczają butelki wielokrotnego użytku specjalnym znakiem – są to dwie strzałki – jedna nad drugą. Często na butelkach znajdują się również dodatkowe oznaczenia producenta – najczęściej ikony lub napis "butelka zwrotna", aby ułatwić konsumentom decyzję, co należy zrobić z pustym opakowaniem.

Rabat za butelkę w Żabce. Do kiedy potrwa akcja?

Aby zachęcić klientów do oddawania butelek zwrotnych, Żabka rozpoczęła specjalną akcję, w której biorą udział wszystkie sklepy sieci. Jej głównym celem jest edukacja konsumentów. W czasie jej trwania, klient oddając w sklepie butelkę, otrzyma rabat w wysokości 50 gr na zakup piwa w butelce zwrotnej. Akcja potrwa do 30 sierpnia br.

Które piwa biorą udział w akcji? Jakie butelki przyjmuje Żabka?

Akcja Żabki i producentów dotyczy piw, w tym bezalkoholowych, w butelkach zwrotnych z listy, która dostępna jest m.in. w regulaminie akcji, w tym również pustych butelek po piwie, zakupionych poza siecią Żabka.

Zwrot butelki pozwoli na naliczenie rabatu w wysokości 50 gr za zakup kolejnej butelki piwa. Wysokość rabatu uzależniona jest od liczby zakupionych butelek piwa. Limit na paragon to 20 szt. butelek przy jednej transakcji.

Czy bytelkę zwrotną można wyrzucić do pojemnika na szkło?

Butelka zwrotna to szkło, de facto nie jest to błędem – mogłaby trafić do "zielonego" pojemnika, ale jest to mało ekologiczne rozwiązanie.

 Najkorzystniejsze z perspektywy ochrony środowiska jest oddanie butelki oznaczonej jako opakowanie wielokrotnego użytku z powrotem do sklepu. Robiąc to, dajemy jej szansę nawet 20-krotnego ponownego użytku

Wyrzucenie takiej butelki do kosza nie jest korzystne dla środowiska z kilku powodów: nie trafi ponownie do obiegu, a z produkcją nowej butelki wiąże się potrzeba zużycia m.in. energii potrzebnej do jej produkcji, a z tym wiążą się emisje gazów cieplarnianych do atmosfery. W przypadku butelek bezzwrotnych zielony kosz na odpady szklane jest dla nich jak najbardziej właściwym miejscem, z którego trafią do recyklingu.


Foto: Żabka Polska