Polski sektor handlu, produkcji oraz recyklingu opakowań nawiązuje koalicję w sprawie systemu kaucyjnego. Polska Izba Handlu wraz z 16 organizacjami przyjęła treść wspólnego oświadczenia, w którym apeluje o pozostawienie butelek szklanych jednorazowego użytku w gminnych systemach zbiórki oraz nieobejmowanie jednorazowego szkła systemem kaucyjnym.
Branże zjednoczone w sprawie systemu kaucyjnego
"Butelki szklane jednorazowe powinny pozostać w gminnych systemach zbiórki i segregacji odpadów opakowaniowych, natomiast nie powinny być objęte projektowanym systemem kaucyjnym" – piszą organizacje w liście skierowanym do premiera Morawieckiego oraz ministrów – Anny Moskwy z resortu Klimatu i Środowiska oraz Waldemara Budy z resortu Rozwoju i Technologii.
Koalicjanci wyrażają przekonanie, że premier polskiego rządu przychyli się do argumentacji instytucji takich jak Polska Izba Handlu najszerszej reprezentacji handlu w Polsce, co uchroni przedstawicieli m.in. 40% małego i średniego, polskiego, handlu przed rozwiązaniami, które zagrażają rodzimej gospodarce – w tak ważnym sektorze, jakim jest sprzedaż żywności i napojów – i w tak niesprzyjających warunkach gospodarczych (galopująca inflacja) oraz geopolitycznych (niestabilne łańcuchy dostaw, wojna w Ukrainie, obostrzenia pandemiczne).
Dziurawy system kaucyjny. Włączenie butelek szklanych szczególnie uderzy w polski handel
Wysokość recyklingu opakowań szklanych w Polsce już teraz znajduje się na wysokim poziomie. Jak zaznaczają organizacje, około 70% takich opakowań jest już teraz pozyskiwana w gminnych systemach zbiórki i segregacji odpadów opakowaniowych.
"Włączenie butelek szklanych jednorazowego użytku do systemu kaucyjnego – to rozwiązanie najgorsze z możliwych. Uderzy w polski handel detaliczny i pogorszy zbiórkę frakcji szklanej, której – na tle pozostałych opakowań plastikowych i puszek – pozyskuje się najwięcej" – zaznacza w komunikacie Polska Izba Handlu (PIH).
Obowiązek zrzucony na mniejsze sklepy
PIH zaznacza, że włączenie butelek szklanych jednorazowego użytku do systemu kaucyjnego będzie szczególnie dużym wyzwaniem dla sklepów osiedlowych, będących domeną polskiego handlu detalicznego. "Dodatkowe obowiązki związane z odbieraniem opakowań wszystkich frakcji od klientów, ich dystrybucją do recyklera i sprawozdawczością, mogą obniżyć poziom uczestnictwa sklepów w systemie kaucyjnym" – czytamy w komunikacie.
- To może Cię zainteresować: System kaucyjny do naprawy. Problemy odczują gminy, konsumenci i sklepy
Kolejną istotnym problemem jest bezpieczeństwo i ograniczenia przestrzenne przy magazynowaniu opakowań szklanych. Obowiązek ten zostaje oczywiście zrzucony na detalistów, którzy w przypadku sklepów osiedlowych nie dysponują dużymi wolnymi przestrzeniami. "Składowanie butelek szklanych wymaga wygospodarowania i odpowiedniego zabezpieczenia dużej części powierzchni sklepu, co w przypadku wielu sklepów będzie powodowało utrudnienia w działalności handlowej. Równie istotne są względy bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym zwiększone ryzyko stłuczek" – wyjaśnia organizacja.
Pod treścią listu skierowanego do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministrów Anny Moskwy – i Waldemara Budy, o pozostawienie zbiórki butelek szklanych jednorazowego użytku w systemach gminnych, podpisali się przedstawiciele łącznie 17 organizacji, w tym handlu:
- Polskiej Izby Handlu,
- Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji,
- Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków,
- Stowarzyszenia Polska Wódka,
- Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy,
- Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa,
- Związku Pracodawców Polskie Szkło,
- Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych,
- Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw,
- Krajowego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw,
- Stowarzyszenia Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw „Unia Owocowa”,
- Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego,
- Związku Sadowników RP,
- Stowarzyszenia Sady Grójeckie,
- Stowarzyszenia Plantatorów Jagody Kamczackiej,
- Izby Pracodawców Recyklingu Opakowań EKOPAK,
- Interzero.
Foto: StockAdobe(Rattanachat)