Inflacja w czerwcu: Podrożały wszystkie produkty spożywcze. Wzrosty cen sięgają 40%

Inflacja w czerwcu: Podrożały wszystkie produkty spożywcze. Wzrosty cen sięgają 40%

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 15,5% – podał w piątkowym komunikacie Główny Urząd Statystyczny. Tak dynamicznego wzrostu cen nie obserwowano w Polsce od 25 lat.

Nośniki energii, żywność i paliwo – to główne składowe, których wzrosty cen w największym stopniu wpłynęły na finalny wskaźnik inflacji w czerwcu. W perspektywie rocznej, czerwcowe ceny były wyższe o 15,5%. W przypadku nośników energii mówimy o wzrośnie na poziomie ponad 35%, żywność podrożała o prawie 15%. Natomiast paliwa o 46,7% – podaje GUS.

Inflacja w czerwcu br. dotarła na najwyższy od 25 lat poziom.
Źródło danych: GUS

Niższe wzrosty cen niż w perspektywie rocznej odnotowano w ujęciu miesięcznym. Żywność na przestrzeni miesiąca podrożała o 0,7%, nośniki energii – o 2,7%. Największy wzrost względem maja odnotowało paliwo. Ceny w tej kategorii wzrosły o 9,4%.

Ceny żywności w czerwcu 2022. 30-40% wzrosty

Podczas zakupów spożywczych w czerwcu br., Polacy musieli liczyć się z wydatkami wyższymi o 14,8% względem analogicznego okresu rok wcześniej. Jednak wiele kategorii odnotowało wzrosty sięgające 30, a nawet 40%.

Największy, roczny wzrost cen dotyczył, już kolejny miesiąc z rzędu, produktów tłuszczowych. Tłuszcze roślinne podrożały o 42,4%, natomiast zwierzęce – o 30,5%. Kupując masło musieliśmy zapłacić za nie blisko 1/3 więcej niż przed rokiem.

W tym czasie o 39,3% wzrosła cena cukru. Mąka z kolei podrożała o 38%. Spore wzrosty cen względem 2021 roku dotyczyły także m.in. mięsa drobiowego (+34,7%), mięsa wołowego (+32,3%), mleka (+21%) czy serów i twarogów (+19,4%).

Wszystkie spośród analizowanych przez GUS kategorii spożywczych odnotowały w czerwcu wzrosty cen. Najmniejsze dotknęły owoców (+6,2%) oraz warzyw (+8,5%). Nie powinno to jednak dziwić, z uwagi na sezon na te produkty.


Foto: wiadomoscispozywcze.pl

Reklama