60-procentowe wzrosty zakażeń COVID-19. Czy wrócą maseczki?

60-procentowe wzrosty zakażeń COVID-19. Czy wrócą maseczki?

Adam Niedzielski podczas piątkowej konferencji prasowej poinformował o obserwowanym wzrośnie zakażeń COVID-19 w Polsce. "Z każdego tygodnia na tydzień obserwujemy mniej więcej 60% wzrosty" – zaznaczył szef resortu zdrowia. Czy czekają nas kolejne lockdowny i ograniczenia w sklepach?

Liczba zakażeń przekracza już tysiąc przypadków dziennie

"W tej chwili, w tym tygodniu, mamy sytuację, że przez większość dni liczba przypadków raportowanych codziennie przekracza tysiąc" – poinformował podczas konferencji Adam Niedzielski.

Jak dodał, obserwowane wzrosty doprowadziły do tego, że tzw. wskaźnik reprodukcji (R) zwiększył się do poziomu bliskiego 1,5. W skrócie oznacza to, że osoba zarażona COVID-19 może przekazuje tę chorobę średnio 1,5 innych osób. Jak dodał szef resortu, obecnie notowany wskaźnik R jest jednym z najwyższych poziomów, jakie obserwowano w trakcie pandemii.

Czy wrócą obostrzenia?

Na ten moment, jak przekazał szef resortu, liczba hospitalizacji z powodu zakażenia COVID wynosi 450. Jak zapowiedział Niedzielski: "Wstępnie roboczo przyjęliśmy, że poniżej 5 tys. hospitalizacji w skali kraju, nie będą podejmowane żadne kroki restrykcyjne, chyba że sytuacja będzie nakazywała szybszą reakcję".

Jak uspokoił minister, w przypadku części hospitalizacji są to pacjenci w stanach lekkich, którzy przyjmują w trybach ambulatoryjnym i szpitalnym leki, które stosujemy w zakresie zwalczania COVID-19. Obecnie pod respiratorem przebywa 16 osób w Polsce. Jak dodał Niedzielski, to właśnie hospitalizacje mają być najważniejszym parametrem obserwowanym w kraju.

Na ten moment minister zdrowia skierował rekomendacje jedynie do osób po 70. roku życia oraz osób z osłabioną odpornością. "Zwracam się do osób, które są w grupie ryzyka, chciałem im zarekomendować, aby w przestrzeniach zamkniętych – sklepach, komunikacji miejskiej – stosowali zasadę DDM" – powiedział Niedzielski.


Fot. StockAdobe(Drazen)

Reklama