Co wpływa na rozwój trendu fit & healthy? Wyniki badań mogą zaskoczyć

Co wpływa na rozwój trendu fit & healthy? Wyniki badań mogą zaskoczyć

Zdrowo i aktywnie, lekko i młodo – tak chcemy się czuć, wyglądać i tak żyć. Bezdyskusyjnie polscy konsumenci są coraz bardziej świadomi wpływu tego, co jemy na nasze zdrowie i samopoczucie. Doskonale wiedzą o tym producenci, którzy oferują szeroki wybór produktów z segmentu fit & healthy.

„Zdrowy i aktywny” stał się celem i stylem życia dla znaczącego grona polskich konsumentów. Dane Mintel wskazują, że 78% respondentów w Polsce deklaruje swoją gotowość na doraźne poświęcenia i wyrzeczenia w ramach długofalowych wysiłków ukierunkowanych na utrzymanie zdrowia. Dodatkowo, 67% poświęca dużo uwagi temu, co je. Zaś 68% twierdzi, że jest dla nich ważne, aby prowadzić aktywny tryb życia.

Jak zauważa Honorata Jarocka, Senior Food and Drink Analyst, Mintel – w rezultacie rosnącej świadomości wokół tematów związanych ze zdrowiem, dobrym samopoczuciem i regularną aktywnością fizyczną, wzrasta także zainteresowanie funkcjonalnymi (w tym naturalnie funkcjonalnymi) produktami wzbogacającymi codzienną dietę. Konsumenci wskazują, że ich idealny sposób odżywiania powinien zapewniać im benefity związane między innymi z utrzymaniem/utratą wagi (50%), dodatkowym zastrzykiem energii (44%) oraz budowaniem masy mięśniowej (22%).

Odpowiadając na te potrzeby zauważalna jest wysoka aktywność marek spożywczych w obszarze innowacji oferujących korzyści prozdrowotne. W oparciu o dane z bazy Mintel GNPD (Global New Products Database/Globalna Baza Nowych Produktów), na przestrzeni ostatnich trzech lat odnotowano między innymi wysoką pozycję w kontekście nowych wdrożeń organicznych, pozbawionych dodatków/konserwantów, z niską/zerową zawartością alergenów oraz wegańskich.

Honorata Jarocka, Senior Food and Drink Analyst, Mintel

IPSOS: Przyjemne z pożytecznym[1]

Od lat niezmiennie wierzymy, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, a także korzystny wygląd. Pogląd taki podziela nawet 60% Polaków, których opinię można by zamknąć w popularnym stwierdzeniu „jesteś tym, co jesz”. A że trend na bycie fit & healthy nadal rośnie w siłę, podczas zakupów chętnie rozglądamy się za produktami, które mogą pomóc nam w osiągnięciu celów związanych ze zdrowiem i dobrym wyglądem.

Jednocześnie wiedza na temat zdrowego odżywiania jest wśród Polaków coraz większa – mamy świadomość, że podstawą odpowiedniego stylu życia jest aktywność fizyczna oraz dieta bogata w warzywa i owoce. Co ciekawe, wielu z nas z sentymentem patrzy na to, jak żywiliśmy się np. w latach 90. Mimo ograniczonego wyboru w sklepach, niemal codziennie jadaliśmy świeże obiady, gotowane według sprawdzonych receptur, zaś zakupy robiliśmy głównie na targach i w lokalnych sklepikach. Dziś ani na jedno, ani na drugie nie możemy poświęcić już tyle czasu. W związku z tym szukamy takich rozwiązań, które będą nie tylko smaczne i zdrowe, ale również szybkie i wygodne. Pogodzenie tych cech staje się dużym wyzwaniem, ale staramy się z nim mierzyć.

Barbara Zajączkowska, Research Manager z instytutu IPSOS

Wiele marek dostrzega to wyzwanie stawiane sobie przez konsumentów dbających o zdrowie. Sklepy oferują naprawdę szeroki wybór bardzo ciekawych produktów, z coraz lepszym składem, dostosowanym do potrzeb wynikających z wielu diet i sposobów żywienia. Dzięki nim nadal możemy być fit & healthy, choć pod warunkiem włożenia wysiłku w odpowiedni ich wybór i komponowanie urozmaiconych fit-posiłków.

Wartość sprzedaży świeżych sałat wyższa o blisko 1/4

Myśląc o zdrowym jedzeniu często w pierwszej kolejności na myśl przychodzą nam świeże sałatki. "W 12-miesięcznym okresie kończącym się na marcu 2022 kategoria pakowanych świeżych sałat stałowagowych wzrosła na wolumenie o 16%, a jej wartość była wyższa o blisko 1/4 w stosunku do poprzedniego rocznego okresu" – informuje Aleksandra Gębarowska, Client Consultant, International Customer Success Analytics, NielsenIQ.

Wśród świeżych sałat warto zwrócić uwagę na wygodne w spożyciu, gotowe lunch boxy sałatkowe, które po ok. 40% stracie zarówno wolumenu i jak wartości sprzedaży w pierwszym roku pandemii (okres MAT marzec 2021), dynamicznie urosły w ostatnim analizowanym okresie (MAT marzec 2022) – zyskując aż 160% wartości sprzedaży rok do roku.

Aleksandra Gębarowska, Client Consultant, International Customer Success Analytics, NielsenIQ

Do szybkich i zdrowych przekąsek, które można mieć zawsze pod ręką należą z pewnością musy owocowe, które dynamicznie rozwijają się na polskim rynku – a w ostatnim okresie rocznym ich wolumen sprzedaży wzrósł o ponad połowę w porównaniu do okresu MAT marzec 2021[2].

Zdrowe przekąski w czasie pandemii oraz obecnie

Jak podkreśla Aleksandra Gębarowska – oprócz wygodnych w spożyciu musów do szybkich przekąsek dających zastrzyk energii zaliczyć można także batony musli, które po spadku wolumenu i wartości sprzedaży o blisko 1/4 w pierwszym roku pandemii (MAT marzec 2021) odbudowały swoją pozycję notując wzrost wolumenu o 40% i wartości o 42% w okresie MAT marzec 2022 w porównaniu do poprzednich 12 miesięcy. W tym czasie sprzedaż wolumenowa płatków musli pozostała stabilna (wzrost o 1% w okresie MAT marzec 2022 rok do roku), natomiast ich wartość sprzedaży urosła o blisko 7% w ostatnich 12 miesiącach[2].

Do kategorii, które cieszyły się większą popularnością w okresie pandemii (MAT marzec 2021) zaliczyć można suszone owoce – ze wzrostem wolumenu o 6% oraz orzechy czy ziarna ze wzrostem o 11% rok do roku. Jednak wolumen sprzedaży zarówno suszonych owoców, jak i ziaren spadł o kilkanaście procent w ostatnich 12 miesiącach, notując niższą sprzedaż wolumenową niż 2 lata wcześniej. W okresie MAT marzec 2022 jedynie segment orzechów pozostał stabilny pod względem wolumenu sprzedaży w porównaniu do poprzedniego roku[2].

Wafle ryżowe tracą

Myśląc o pełnowartościowym i niskokalorycznym śniadaniu czy przekąsce w ciągu dnia, konsumenci mogą sięgać po chrupkie pieczywo czy wafle ryżowe – oba segmenty w poprzednim roku (MAT marzec 2021), kiedy więcej czasu spędzaliśmy w domu, notowały negatywny trend sprzedaży w stosunku do poprzedniego roku. W ostatnim analizowanym okresie rocznym – wafle ryżowe kontynuowały negatywny trend sprzedaży, z kolei wartość segmentu chrupkiego pieczywa wzrosła o ok. 6% w porównaniu do okresu MAT marzec 2021[2].

Lato kojarzy się nie tylko z urlopami, dniami pełnymi słońca ale także sprzyja lekkiej i zdrowej diecie. Świeże warzywa i owoce stanowią wówczas większą część talerza i znacznie ułatwiają zrzucenie zbędnych kilogramów a przede wszystkim wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Warto dobrze wykorzystać ten czas i powiększyć miejsce na półce dla oferty fit & healthy.


[1] IPSOS, Trendy w zwyczajach żywieniowych Polaków Edycja 2021. Realizacja badania: od lipca do sierpnia 2021, metoda TAPI (w domach respondentów przy użyciu tabletów) na ogólnopolskiej próbie osób w wieku 15+, reprezentatywnej ze względu na: płeć, wiek, wykształcenie, region i wielkość miejscowości; N=804; Badanie cykliczne prowadzone od 2005 roku.
[2] Panel Handlu Detalicznego, rynek: Cała Polska (Food); wolumen, wartość; okres: kwiecień 2019 – marzec 2020, kwiecień 2020 – marzec 2021, kwiecień 2021 – marzec 2022; kategoria: bakalie, batony musli, chrupkie pieczywo, musy owocowe, soki (segment: smoothie), napoje izotoniczne i witaminowe, płatki śniadaniowe (segment: musli), shoty witaminowe, świeże sałaty stałowagowe, woda mineralna (definicje NielsenIQ)

Reklama