PIH: Podniesienie progu kradzieży jest przyzwoleniem i zachętą dla złodziei

PIH: Podniesienie progu kradzieży jest przyzwoleniem i zachętą dla złodziei

Rząd przymierza się do podniesienia progu kradzieży. Ten ma podskoczyć o 300 zł w górę. Pomysłowi temu stanowczo sprzeciwia się branża.

Podniesienie progu kradzieży. Co to oznacza?

Co w pratyce oznacza podniesieniu progu kradzieży? Według informacji "Dziennika Gazeta Prawna", rząd planuje zwiększyć próg kradzieży, która będzie traktowana jako przestępstwo z dotychczas obowiązujących 500 zł do 800 zł. Poprawkę taką w sejmie zgłosił poseł Bartłomiej Dorywalski z Prawa i Sprawiedliwości.

Oznacza to, że kradzież przedmiotu o wartości nie przewyższającej 800 zł byłaby traktowana jako wykroczenie, a co za tym idzie – groziłoby za nią 30 dni aresztu. Przypomnijmy, że na ten moment obowiązuje nadal próg wynoszący 500 zł. Kradzież przedmiotu powyżej ten kwoty traktowana jest jako przestęstwo, za które może grozić do 5 lat pozbawienia wolności. 

W odpowiedzi na inflację?

Plany rządu na Twitterze potwierdził także ekonomista Rafał Mundry. Według jego doniesień, nieoficjalnym powodem zmiany progu kradzieży ma być inflacja. "Handlowcy zaskoczeni, że może to być zachęta dla złodziei" – dodał we wpisie.

 

Podobnego zdania jest "DGP", w którym czytamy, że politycy tłumaczą dezycję m.in. podwyższeniem płacy minimalnej przy utrzymaniu od kilku lat granicy przestępstwa na tym samym poziomie. 

"Zmiana na 800 zł jest zachętą do dokonywania kradzieży"

Oburzenia w sprawie nowelizacji Kodeksu Karnego nie ukrywa także branża handlowa. Polska Izba Handlu, która zrzesza obecnie około 30 tys. sklepów, hurtowni spożywczych i drogeryjnych oraz firmy z otoczenia branży FMCG, a także firmy usługowe, we wpisie na Twitterze zaznacza, że podniesienie progu kradzieży z 500 do 800 zł jest niedopuszczalne.

"Już wielokrotnie jako organizacja branżowa mówiliśmy, że podnoszenie tego progu uderza w uczciwych przedsiębiorców. Zmiana na 800 zł jest przyzwoleniem i zachętą do dokonywania kradzieży" – pisze PIH.

Jak przepisy zmieniły się w 2023? Polecamy sprawdzić, co grozi za kradzież w 2023.

Fot. StockAdobe(Nomad_Soul)

Reklama