65% Polaków dopłaci za lepszy skład. Co oznacza dla nich czysta etykieta?

65% Polaków dopłaci za lepszy skład. Co oznacza dla nich czysta etykieta?

Na rynku pojawia się coraz więcej produktów z tzw. czystą etykietą. To synonim najlepszych składników i braku zbędnych dodatków. Jako że świadomość konsumencka wzrasta, producenci chętnie poszerzają swoje portfolia o pozycje z prostym składem.

Czym jest czysta etykieta?

Termin "czystej etykiety" (ang. "clean label") powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie konsumentów, którzy przy sklepowej półce coraz częściej zwracają uwagę na skład produktów oraz tabelę wartości odżywczych. To już nie tylko trend czy moda. Polacy są wyedukowani i wiedzą, że nieprzetworzona żywność pozytywnie wpływa na ich samopoczucie i odporność. Dlatego też coraz więcej producentów stara się sprostać współczesnym oczekiwaniom, że ich produkty będą zawierały odpowiednie oznaczenia, takie jak lista składników, kraj pochodzenia czy informacja o procesie produkcji.

Według badania przeprowadzonego przez SW Research[1], pod pojęciem produktów z "czystą etykietą" Polacy rozumieją najczęściej produkty niezawierające konserwantów, barwników, sztucznych polepszaczy smaku, przeciwutleniaczy i regulatorów kwasowości (33,7%), jak najmniej przetworzone (28,8%), z jak najkrótszym, prostym składem (27%), w przyjaznych środowisku opakowaniach (23%) oraz te z certyfikatem "Czysta Etykieta" (20,1%).

Świadome wybory Polaków

Świadomość konsumencka rośnie z roku na rok, co widać w wynikach ankiety przeprowadzonej przez SW Research w maju 2022 r. Wynika z nich, że niemal sześć na dziesięć osób (59,3%) uważnie czyta etykiety produktów, które kupuje, w tym 18,3% respondentów wskazało, że zdecydowanie zgadza się z powyższym stwierdzeniem. Z kolei 14,1% badanych stwierdziło, że nie studiuje tych etykiet uważnie.

Jednocześnie 63,9% respondentów deklaruje, że stara się kupować tylko te produkty, które nie zawierają barwników, konserwantów lub polepszaczy smaku, a 11,2% badanych zaprzeczyło temu twierdzeniu. Z kolei 73,9% respondentów deklaruje, że ważne jest dla nich, aby produkty, które kupują miały prosty i krótki skład. Przeciwną postawę prezentuje 8% badanych.

Prawie dwie trzecie badanych (65,1%) wskazuje, że jest w stanie zapłacić więcej za produkt z lepszym składem, w tym 16,3% osób zdecydowanie zgadza się z tym twierdzeniem. Jeden na dziesięciu respondentów (10,5%) odpowiedział natomiast, że nie byłby skłonny zapłacić więcej za tego typu produkt.

Zebrane dane wyraźnie pokazują, że "czysta etykieta" ma coraz większe znaczenie. Polacy chcą dbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie poprzez wybory żywieniowe, za które często są gotowi zapłacić więcej.

Trend rosnący

Idea "czystej etykiety" rośnie w siłę. Przeglądając trendy żywieniowe na rok 2022 widać, że konsumenci wciąż domagają się właśnie prostych składów i naturalnej żywności. Według Meticulous Research, globalna sprzedaż naturalnych barwników spożywczych wzrośnie o 8,4% rocznie do 2027 roku[2].

Z kolei z danych Innova wynika, że tzw. produkty ekologiczne cieszą się największą popularnością w Ameryce Północnej i Europie. Stany Zjednoczone oraz Europa Zachodnia odpowiadają za niemal 75% światowych premier produktów organicznych, a także 58% wolnych od GMO w porównaniu z mniejszym niż 50% udziałem we wszystkich globalnych premierach produktowych[3].

Z perspektywy producentów, trendy konsumenckie są niezwykle istotnym i cennym źródłem informacji. W 2019 r. ponad jeden na trzy nowe produkty wprowadzone na rynek żywności i napojów na całym świecie otrzymał jedno lub więcej oświadczeń o tzw. czystej etykiecie[4].


Fot. StockAdobe(rh2010)

[1] Badanie przeprowadzone przez SW Research, maj 2022 r., N=834.