Polski rynek magazynowy umacnia swoją europejską pozycję. Utrzymujący się wysoki popyt został w I kwartale dodatkowo zasilony przez wzmożoną aktywność branży produkcyjnej. Kolejny kwartał na rynku magazynowym podsumowała firma doradcza JLL.
- Popyt netto na powierzchnie magazynowe w Polsce wzrósł o 5% w stosunku do rekordowego I kwartału z poprzedniego roku.
- W Europie sektor e-commerce ustąpił miejsca w popycie sektorowi produkcyjnemu
- Nowa podaż w Polsce osiągnęła rekordowy wynik 1 260 000 mkw., co stanowiło 25% dostarczonej powierzchni w Europie.
- W kraju odnotowano pierwszy widoczny wzrost stawek najmu. Najbardziej zauważalny jest on w lokalizacjach miejskich.
Wielka Piątka i… Trójmiasto
Zapotrzebowanie na magazyny nie maleje. W ostatnim kwartale Polska uplasowała się na trzecim miejscu w skali Europy pod względem nowego popytu. W praktyce oznacza to wzrost netto w wysokości 5% w stosunku do I kwartału 2021 r.
Największy udział w kształtowaniu nowego popytu tradycyjnie przypadł rynkom Wielkiej Piątki, gdzie wynajęto aż 770 000 mkw., co stanowi 70% krajowych transakcji. Na szczycie rankingu znalazł się Górny Śląsk, który wyprzedził pozostałe lokacje również pod względem odnawianych i przedłużanych umów. Na mapie wyróżnia się również rynek trójmiejski, gdzie w pierwszym kwartale odnotowano wynajem o łącznej powierzchni 130 000 mkw. (netto).
Od lat popyt kształtują sektory logistyki i handlu detalicznego. Łączna powierzchnia, jaką zakontraktowano na potrzeby obu tych branż, była bliska 900 000 mkw. Większość popytu generowały duże i średnie umowy, z czego największa dotyczyła transakcji na 100 000 m2 w Gdańsku.
Rynek deweloperski na pełnych obrotach
Dzięki prężnym działaniom firm deweloperskich, nowa podaż w analizowanym okresie osiągnęła w Polsce 1 260 000 mkw., co stanowi aż 25% nowej podaży w Europie. Największe wzrosty zasobów, przekraczające 200 000 mkw., dotyczyły Poznania, Polski Centralnej, Warszawy oraz Wrocławia. Mimo rekordowych wyników, w momencie oddania inwestycji do użytkowania zaledwie 15% powierzchni nie było objęte umowami najmu, co świadczy o dużym zapotrzebowaniu na powierzchnie dostępne od zaraz.
Deweloperzy często decydują się na budowę magazynów spekulacyjnych. Pod koniec I kwartału 2022 r. w budowie znajdowało się 2,2 mln mkw. powierzchni niezabezpieczonej umowami najmu, która prawdopodobnie zasili rynek jeszcze w tym roku. W sumie na koniec marca w budowie pozostawało ponad 4,7 mln mkw. Większość nowej powierzchni logistycznej powstanie w regionach Górnego Śląska, Wrocławia, Polski Centralnej oraz w Lubuskiem.
Wskaźnik pustostanów w I kwartale 2022 roku odnotował niewielki wzrost w stosunku do poprzedniego kwartału. Dostępność powierzchni magazynowej przekroczyła próg 5,3%, co przekłada się na 1,3 mln mkw. dostępnych od ręki.
Czynsze w górę
Początek 2022 roku obserwował zapowiadane już wzrosty stawek wynajmu. To pierwszy widoczny ruch od kilku lat. Bazowe wartości czynszu w przypadku big-boxów na rynkach Wielkiej Piątki wzrosły o 5-10%. Najwyższe stawki zarejestrowano w lokalizacjach miejskich takich jak Warszawa, gdzie kwota bazowa osiąga nawet 6 euro/mkw./miesiąc. Najbardziej atrakcyjne oferty otrzymać można w podmiejskich lokalizacjach w Polsce Centralnej, gdzie czynsze bazowe zaczynają się od 2,6 euro/mkw./miesiąc.
Stopy kapitalizacji z perspektywą na zmiany
"Przez trzy pierwsze miesiące roku wartość inwestycji magazynowych w Polsce wynosiła około 190 mln euro" – informuje Sławomir Jędrzejewski, dyrektor działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Magazynowych w Polsce, JLL. Jak wyjaśnia, sektor magazynowy nadal przyciąga kapitał zagraniczny i patrząc na toczące się rozmowy oraz transakcje, dynamika wzrostu wolumenów w tym obszarze spodziewana jest wraz z upływem kolejnych miesięcy tego roku.
W pierwszym kwartale tego roku przeważały mniejsze transakcje z dwóch różnych spektrów ryzyka tzn. core oraz value-add ze wskazaniem na te pierwsze. Defensywne strategie zakupowe dużych funduszy dały szansę małym i średnim graczom na zakup dobrych projektów do swoich wehikułów.
Obecne stopy kapitalizacji podyktowane są dynamiką popytu na powierzchnie magazynowe, wartością pieniądza oraz niską dostępnością produktu. Dla typowych magazynów multi-let z pięcioletnią średnią długością najmu przewidywane stopy kapitalizacji są na poziomie bliskim 5,0%.
Warszawskie projekty szacowane są na poziomie 4,5%. Aktywa posiadające dłuższe umowy najmu ok. 10 lat notowane są poniżej 4,25%-4,50%, natomiast wyjątkowo wynajęte aktywa mogą osiągać maksymalnie 4%.
Źródło: JLL
Fot. StockAdobe(hit1912)