100 tys. zł od Biedronki za żabę, która nie chciała być księżniczką

100 tys. zł od Biedronki za żabę, która nie chciała być księżniczką

Sonia Miniewicz została zwyciężczynią ósmej edycji konkursu „Piórko 2022. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”. Serca jurorów skradła historia wyjątkowej żaby, która wiedziała czego chce, ale również czego nie chce.

Pani Sonia otrzymała od sieci Biedronka czek o wartości 100 tys. zł podczas Targów Książki w Warszawie. Jednocześnie 27 maja rozpoczął się drugi etap Piórka, przeznaczony dla ilustratorów zwycięskiej książki. Prace na konkurs można przesyłać do 12 lipca.

Laureatka ósmej edycji Piórka kocha język polski oraz zabawę słowem. Z wykształcenia jest filologiem, z zawodu zaś redaktorką książek i dziennikarką. Zaczęła pisać opowiadania już w wieku sześciu lat. Pomysł na historię, która przyniosła jej zwycięstwo w konkursie Piórko, pojawił się w jej głowie, kiedy była jeszcze nastolatką. Ewoluował na przestrzeni lat, co pozwoliło na dopracowanie każdego szczegółu. Niewiele jednak brakowało, żeby zwyciężył ktoś inny.

Sonia Miniewicz wstydziła się bowiem pokazać światu swoją historię. Na szczęście dała się przekonać przyjaciołom i zgłosiła opowieść do udziału w konkursie. Laureatka ósmej edycji Piórka​ uwielbia kupować książki i bilety na kolejne seanse w kinie. Marzy o zamieszkaniu na wrzosowiskach w Haworth.

To opowieść o tym, że nasze marzenia się różnią. Każdy ma prawo podążać swoją drogą i wcale nie musi to być ścieżka wyznaczona przez innych. Mam nadzieję, że moja historia doda wielu dzieciom odwagi i utwierdzi je w przekonaniu, że warto być sobą, niezależnie od tego, co mówią nam inni.

Sonia Miniewicz, laureatka tegorocznego Piórka

Sieć Biedronka uhonorowała autorkę nagrodą w kwocie 100 tys. zł. Uroczyste wręczenie czeku miało miejsce 27 maja br. podczas Targów Książki w Warszawie. Zwycięska książka trafi do sprzedaży już jesienią br. W drodze po zwycięstwo pokonała ponad 2500 nadesłanych prac.

W tym roku lektura wielu prac przyniosła nam dużą przyjemność, a obrady polegały głównie na dzieleniu się tym, co najbardziej nas zachwyciło. Zarówno tematyka, jak i wymiar formalny prac zaskakiwały różnorodnością. Cieszymy się, że także pod względem językowym były na bardzo wysokim poziomie, niczym nie zdradzając, że są autorstwa debiutantów. Zwycięska praca jest bardzo współczesna. Odnosi się do tradycji baśni, ale zaprasza do reinterpretacji, zabawy konwencją i w końcu do wartościowania przez pryzmat zmieniających się czasów.

Agnieszka Karp-Szymańska, przewodnicząca Kapituły Nagrody w Kategorii Tekst

źródło: informacja prasowa (foto: Biedronka)

Reklama