Nastroje konsumentów w Niemczech na najniższym poziomie od lat

Nastroje konsumentów w&nbspNiemczech na najniższym poziomie od lat

Nie tylko Polska mierzy się w ostatnim czasie z pesymizmem. Nastroje konsumentów w Niemczech spadły do ​​nowego historycznego minimum – wskazuje GfK. Kwietniowe badania instytutu wykazało spadek zarówno oczekiwań gospodarczych, jak i dochodowych. Według prognoz GfK, maj przyniesie kolejny spadek.

"Wojna na Ukrainie i wskaźniki wysokiej inflacji zadały poważny cios nastrojom konsumentów. Oznacza to, że ostatecznie rozwiały się nadzieje na poprawę sytuacji po złagodzeniu ograniczeń związanych z pandemią" – wyjaśnia Rolf Bürkl, ekspert ds. konsumentów GfK.

Gigantyczne spadki oczekiwań niemieckich konsumentów

Po załamaniu w poprzednim miesiącu, oczekiwania gospodarcze ponownie poniosły w kwietniu znaczne straty. Wskaźnik stracił 7,5 pkt. zatrzymując się na poziomie -16,4 pkt. W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego spadek wyniósł niecałe 24 pkt.

Gwałtowna eksplozja cen energii w wyniku wielkiej niepewności związanej z wojną oraz rozległe sankcje wobec Rosji spowodowały również spadek oczekiwań dochodowych konsumentów. W efekcie spadły one w kwietniu do poziomu -31,3 pkt. To najniższa wartość od bliko 20 lat.

W ślad za spadającymi oczekiwaniami gospodarczymi i dochodowymi, idzie także skłonność do zakupów. A ta w kwietniu zatrzymała się na najniższym poziomie od ponad 13 lat.

Zdaniem Rolfa Bürkla: "tylko w przypadku udanych negocjacji pokojowych w sprawie wojny na Ukrainie nastąpi trwała zmiana tendencji w nastrojach konsumentów”. 

Konsumenci widzą dotkliwe ryzyko recesji

Z punktu widzenia konsumenta ryzyko dla niemieckiej gospodarki wzrosło, a niebezpieczeństwo recesji uważane jest za wysokie –  komentuje GfK. Trwająca wojna na Ukrainie, dalsze zaostrzanie sankcji wobec Rosji i zakłócone łańcuchy dostaw spowalniają gospodarkę i uniemożliwiają złagodzenie ograniczeń związanych z pandemią, aby nabrały pozytywnego rozmachu.

Jak zaznacza instytut, eksperci ekonomiczni w ostatnim czasie znacznie obniżyli swoje prognozy wzrostu gospodarczego w tym roku. Niemiecka Rada Ekspertów Gospodarczych  w swojej niedawno opublikowanej prognozie zakłożyła, że ​​w 2022 r. niemiecka gospodarka wzrośnie o niespełna dwa procent.


Fot. StockAdobe(takoburito)

Reklama