"Ogrody Wina" w podkrakowskim Sierakowie już w pierwszy weekend czerwca

"Ogrody Wina" w&nbsppodkrakowskim Sierakowie już w&nbsppierwszy weekend czerwca

Po dwóch latach covidowych ograniczeń organizator wraca do otwartego, plenerowego spotkania miłośników wina w parku Dworu Sieraków – „Ogrodów Wina”. To będzie 10-ta, jubileuszowa edycja tego wielkiego, plenerowego salonu degustacyjnego. Bohaterką tegorocznej edycji będzie Republika Południowej Afryki. 

Kierunek: Sieraków

Dziennikarze, blogerzy, dyplomaci, producenci, krytycy. Wszystkich łączy jedno – fascynacja kulturą winiarską. Wśród gości „Ogrodów Wina” co roku są zarówno winiarscy amatorzy, jak i profesjonaliści, w tym wielu członków Klubu Domu Wina. Na imprezie panuje bardzo międzynarodowy klimat. W Sierakowie można porozmawiać z przedstawicielami uznanych na świecie winiarni i razem napić się ich win. Reprezentowany jest każdy kontynent i kilkadziesiąt regionów. Tłem imprezy jest piękny park, z którego rozpościera się widok na malownicze beskidzkie wzgórza. 

Tegoroczni goście

Lista gości wygląda w tym roku naprawdę imponująco. Swój udział w imprezie zapowiedział chociażby François Philipponnat - przedstawiciel rodu, który założył jeden z najstarszych domów szampańskich we Francji. Z Argentyny przyjedzie Mauricio Lorca – współwłaściciel jednej z najbardziej znanych winnic z Mendozy, zaś z Urugwaju spodziewani są reprezentanci Bodegas Carrau oraz Bodegas Garzón – winiarni produkującej wina z listy TOP 100 magazynu „Decanter”.

Nie zabraknie także przedstawicieli Chile, w tym Riccardo Ulricha z Viña la Rosa. Z Nowej Zelandii spodziewamy się winiarni Saint Clair Family Estate, a z USA przedstawicieli Scheid Family Wines. Z Europy przyjedzie kilkunastu winiarzy, w tym z tak słynnych bodeg, jak hiszpańska Abadia Retuerta i Alvaro Palacios. Biondi-Santi – firma, w której narodziło się Brunello di Montalcino zapowiedziała masterclass. Nasz kontynent reprezentować będą również wina z różnych regionów Portugalii, Czech, Węgier, Niemiec, Bułgarii, Słowenii, Włoch, Mołdawii, Gruzji i Polski. Wśród nowości pojawią się wina z Grecji, które zaprezentują przedstawiciele winiarni Nemea z Peloponezu.

Paweł Gąsiorek, Prezes Domu Wina

Jubileuszowa edycja

„Smaki Południowej Afryki” – pod takim hasłem odbędzie się tegoroczna, jubileuszowa edycja „Ogrodów Wina”. Zadedykowano ją winom i gościom z RPA. Skąd taki wybór?

Afrykański Przylądek to jedno z najbardziej wciągających miejsc winiarskiego globu. Znajdziemy tam winiarnie działające nieprzerwanie od trzystu lat, co nie zdarza się w żadnym innym zakątku Nowego Świata, setki rozmaitych siedlisk, od gorących po chłodne i mgliste, i – co najważniejsze – nadzwyczajną mozaikę kulturową, której bogactwo zaczyna się w ostatnich latach odzwierciedlać w miejscowych winach. A wina powstające w kraju, w którym mówi się jedenastoma urzędowymi językami, nie mają prawa się znudzić. Zapraszamy Państwa do barwnej rzeczywistości najdalszych krańców afrykańskiego kontynentu, pachnącej shirazem, pinotagem i chenin blanc.

Paweł Gąsiorek

Organizatorzy spodziewają się przyjazdu ponad 30 producentów z całego świata. Na imprezie będzie można spróbować ponad stu win i osobiście poznać ich twórców. Dodatkiem do znakomitych trunków będą natomiast dania serwowane przez obsypaną wyróżnieniami, restaurację Hotelu Dwór Sieraków. 

Na wydarzeniu ma pojawić się aż 30 producentów z całego świata (mat. prasowe)

Wino i kapelusze

Ale nie tylko wino przyciąga gości do Sierakowa. Symbolem „Ogrodów Wina”  są kapelusze – zakładają je zarówno panie, jak i panowie.

Nasze wydarzenie ma charakter garden party, zawsze jest ciepło i słonecznie, więc kapelusz zwyczajnie się przydaje, a przy tym trochę narzuca elegancki dress-code

Paweł Gąsiorek, prezes Domu Wina

Pomysł spodobał się do tego stopnia, że wielu gości tworzy ze swoich nakryć głowy prawdziwe dzieła sztuki, często ozdabiając je motywami winiarskimi. Autor najciekawszego projektu co roku może liczyć na specjalną nagrodę. 

W tym roku w programie imprezy zaplanowano jeszcze jedną atrakcję – widowisko „Podróż Afiyi”. Odbędzie się po zmierzchu. To historia afrykańskiej księżniczki opowiadana za pomocą obrazów malowanych ogniem, iskrami, dymem, muzyką i odgłosami dżungli. Autorami spektaklu są artyści Krakowskiego Teatru Ulicznego.

Symbolem "Ogrodów Wina" są kapelusze, które goście często ozdabiają motywami winiarskimi (mat. prasowe)

Spotkajmy się w Sierakowie 4-go czerwca i wznieśmy zacnym winem toast za Polskę, która 23 lata wcześniej wybrała demokrację i przyłączyła się do wolnego, zachodniego świata!

Paweł Gąsiorek

Wszystkie szczegóły i dokładny program tutaj.


Fot. mat. prasowe

DOM WINA - jeden z najstarszych polskich importerów i dystrybutorów win i alkoholi mocnych. Firma działa na rynku od 1996 roku. Sprowadza wina od ponad 80 dostawców z 5 kontynentów, jest wyłącznym polskim dystrybutorem wielu z nich. W portfolio ma ponad 600 etykiet win i alkoholi mocnych reprezentujących każdy liczący się region winiarski świata. Firma jest Członkiem Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa. 
 

Reklama