W kwietniu 2022 roku konsumenci za zakupy w sklepach zapłacili prawie 22% więcej niż rok wcześniej. To najwyższy wynik w tym roku oraz kolejny, który przekroczył poziom inflacji.
Większość kategorii produktowych w dwucyfrowymi wzrostami cen
Jak wynika z cyklicznego raportu „Indeks cen w sklepach detalicznych”, autorstwa UCE RESEARCH i Wyższych Szkół Bankowych, w kwietniu br. w sklepach było drożej średnio o 21,8% w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku.
W górę poszły wszystkie z dwunastu analizowanych kategorii. Aż w jedenastu przypadkach wzrosty były dwucyfrowe. Do porównania łącznie zestawiono ponad 30 tys. cen detalicznych sieci handlowych działających w 16 województwach. Badaniem objęto wszystkie dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience i cash&carry.
Pobity rekord drożyzny. To najwyższy odczyt w 2022 roku
Ekonomista dr Krzysztof Łuczak z Grupy BLIX podkreśla, że wynik z kwietniowej analizy jest najwyższy w tym roku. Ponadto po raz kolejny przekracza wskaźnik inflacji. Według wcześniejszych raportów, w marcu br. średni wzrost cen w sklepach wyniósł 15,6% rdr. W lutym był na poziomie 10%, a w styczniu – 17,6% rdr.
Jak dodaje dr Kopyściański, to wynik niepokojący, zarówno jeśli chodzi o sam poziom, wskazujący na większą negatywną odczuwalność wzrostu cen dla konsumentów, jak i o dynamikę miesiąc do miesiąca. To drugie wręcz sygnalizuje, że dotychczas podejmowane działania antyinflacyjne nie przynoszą pozytywnych rezultatów – łagodzą tylko nieco skutki, ale żadną miarą nie usuwają przyczyn samej inflacji.
Produkty tłuszczowe w rok droższe o połowę ceny
Z zebranych danych wynika, że w kwietniu br. znowu najbardziej podrożały rok do roku produkty tłuszczowe – o 51,4% (w marcu – 53,8%). W obrębie tej kategorii w górę poszły przede wszystkim takie artykuły, jak olej – o 54,9% (w marcu – 68,6%), a także masło – o 51,2% (w marcu – 29,2%).
Właściciele zwierząt zapłacili nawet o 49% więcej za karmę dla pupila
Na drugim miejscu zestawienia przedstawiającego największe podwyżki rdr. znajdują się tzw. inne produkty z wynikiem 38,2% (w marcu – 21,3%). Tu widzimy, że karma dla kotów zdrożała o 49,3% (w poprzednim miesiącu – o 20,3%), a dla psów – o 26% (22,8%). Z kolei pieluchy dla dzieci poszły w górę o 17,1% (poprzednio 17%).
Cena za mięso z gigantycznym wzrostem
Trzecią pozycję w zestawieniu zajmuje mięso ze wzrostem o 31,2% r/r. (w marcu – 22,1%). W obrębie tej kategorii również widzimy, że:
- mięso wołowe podrożało o 27% (w marcu – 30,2%),
- drobiowe – o 45% (15,2%),
- wieprzowe – o 28,7% rdr. (12%).
Na kolejnych miejscach zestawienia przedstawiającego największe podwyżki rok do roku znajdują się takie kategorie jak:
- pieczywo – 28,1% (w marcu – 4,4%),
- nabiał – 23% (10%),
- warzywa – 22% (20,5%),
- używki – 20,7% (11,1%).
Natomiast najmniej r/r. zdrożały owoce – 7,8% (w marcu – 12,3%), napoje – 10,9% (7,2%), jak również art. chemii gospodarczej – 11,4% (2,9%). Jednak eksperci spodziewają się podwyżek także w kategoriach, które dotycczas tak mocno nie drożały. "Spodziewamy się wyższych cen owoców sezonowych, takich jak czereśnie czy truskawki. Częściowo będzie to wynikać z rosnących kosztów produkcji, ale również z możliwości przemycenia wyższych marż" – opisuje ekspertka z WSB w Gdańsku.
Źródło: MondayNews
Fot. StockAdobe (lado2016)