Sklepy w przygranicznych województwach znowu będą zamknięte w niedziele

Sklepy w&nbspprzygranicznych województwach znowu będą zamknięte w niedziele

"Obecnie nie mamy już do czynienia z sytuacją nadzwyczajną, która uzasadniałaby otwarcie sklepów na terenie tych województw, niezależnie od wyjątków przewidzianych w tej ustawie" – napisało w piątkowym komunikacie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Po ponad dwóch miesiącach cichej zgody na otwarcie sklepów w województwie podkarpackim i lubelskim, resort zdecydował się zamknąć furtkę na niedzielny handel.

Podkarpacie i Lubelczyzna – koniec handlu w niedziele?

Pod koniec lutego br., w odpowiedzi na wzmożony napływ uchodźców wojennych z Ukrainy, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej apelowało do sklepów o pomoc i otwartość. To właśnie wtedy szefowa ministerstwa na Twitterze pisała o potrzebie otwarcia sklepów w dwóch przygranicznych województwach, która wynika ze stanu wyższej konieczności. 

 

Właśnie na tę wyższą konieczność od ponad dwóch miesięcy powoływało się wiele placówek handlowych zlokalizowanych w województwach lubelskim i podkarpackim. Chodziło wtedy o pomoc uchodźcom.

Otwarcie sklepów 7 dni w tygodniu miało rozładować ruch w sklepach oraz zapewnić zaspokojenie podstawowych potrzeb – zarówno wśród uchodźców, jak też Polaków, którzy masowo zdecydowali się na pomoc uciekającym z Ukrainy Ukraińcom.

Resort zapowiada kontrole w sklepach

To już jednak koniec. Ministerstwo w piątek 29 kwietnia poinformowało o ustabilizowaniu się sytuacji w tym regionie. A co za tym idzie – powrocie zakazu niedzielnego handlu w kształcie, który obowiązywał przed wojną.

(...) jak wynika z posiadanych przez resort pracy informacji, po upływie ponad 2 miesięcy od skierowania tego apelu, sytuacja na terenie tych województw ustabilizowała się, a liczba uchodźców przybywających z Ukrainy do Polski uległa znacznemu zmniejszeniu.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w komunikacie z 29 kwietnia 2022 r.

Resort poinformował o napływających w ostatnim czasie sygnałach o dalszym angażowaniu pracowników handlu do pracy w sklepach, także w niedziele. "Obecnie nie mamy już do czynienia z sytuacją nadzwyczajną, która uzasadniałaby otwarcie sklepów na terenie tych województw, niezależnie od wyjątków przewidzianych w tej ustawie" – zaznaczyło ministerstwo. 

Sklepy nie mogą już otwierać swoich placówek w niedziele niehandlowe motywując to "wyższą koniecznością". Zapowiedział to dobitnie resort zapowiadając kontrole w tych placówkach.

W związku z powyższym przedsiębiorcy prowadzący handel w niedziele i święta, także w województwach podkarpackim i lubelskim, muszą liczyć się z kontrolami Państwowej Inspekcji Pracy i ewentualnymi karami, w przypadku stwierdzenia naruszeń. 

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w komunikacie z 29 kwietnia 2022 r.

Fot. stock.adobe.com/Konstantin Kulikov

Reklama