Transformacja przemysłowa w wydaniu Frizo. Kluczowe działania firmy

Transformacja przemysłowa w&nbspwydaniu Frizo. Kluczowe działania firmy

Frizo, firma założona przez Sławomira Kubiczka i Jarosława Pokorskiego, stawia na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania chłodnicze. W ostatnim czasie przedsiębiorstwo rozpoczęło wiele ważnych projektów, których celem jest zmniejszenie zużycia energii w zakładach produkcyjnych.

Frizo jest jedyną firmą w kraju, która dostarcza ekologiczne rozwiązania chłodnicze w postaci amoniakalnych maszynowni kontenerowych oraz absorpcyjnych układów amoniakalnych. To one odpowiedzialne są za ograniczanie zużycia energii elektrycznej. Co w ostatnim czasie działo się we Frizo?

Ważne inwestycje

Frizo rozpoczęło w tym roku kolejny ważny projekt. Jego wartość wynosi 14,5 mln złotych. W ramach współpracy z Politechniką Białostocką firma rozpoczęła innowacyjny projekt wysokotemperaturowych amoniakalnych pomp ciepła.

Dlaczego jest to tak istotne? Dzięki tej technologii moc grzewcza wytwarzana jest w sposób najbardziej przyjazny środowisku, bo nie wykorzystuje procesów spalania, a co za tym idzie – nie generuje emisji gazów cieplarnianych.

Podpisanie umowy przez Frizo z Politechniką Białostocką (mat. prasowe)

W ostatnim czasie firma zrealizowała także wartą 20 milionów złotych inwestycję dla Zakładu Mięsnego Tarczyński, dzięki której udało się zniwelować ilość zużywanej energii do poziomu 50%. Producent wsparł także Iglotex w odbudowie zakładu produkcyjnego, który spłonął. Po modernizacji jest on jedną z najnowocześniejszych placówek tego rodzaju.

Upieczętowaniem dotychczasowych działań są liczne wyróżnienia. Frizo zajął 6. miejsce w województwie mazowieckim oraz 29. w kraju w rankingu Pulsu Biznesu dla najdynamiczniej rozwijających się firm w Polsce.

„Turkusowa” organizacja

Frizo wykorzystuje w swojej praktyce zarządczej elementy tzw. turkusowej organizacji. Co to oznacza w praktyce? „W przypadku turkusowej organizacji nie ma mowy o szefostwie – mamy tutaj do czynienia z ludźmi, którzy inspirują i motywują się wzajemnie” – wyjaśnia firma. 

Każda organizacja wymaga zdefiniowania przyświecającej jej misji, wizji oraz pakietu kluczowych wartości. Zdaniem Frizo, osiągnięcie sukcesu jest możliwe do spełnienia w momencie, gdy wszystkie te elementy są tożsame z ludźmi, będącymi częścią organizacji. To z kolei przekłada się na jej model biznesowy. „We Frizo wypełniamy naszą organizacyjną misję właśnie w ten sposób – stojąc wspólnie na fundamencie szeregu tożsamych wartości i zmierzając we wspólnie zdefiniowanym kierunku" – zaznacza firma.

Efektywność energetyczna

Firma we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Epuro, Mitsubishi Electric, Spożywczymi Technologiami oraz Viverno opublikowała raport dotyczący Efektywności Energetycznej Zakładów Przemysłowych. Jak czytamy w publikacji, w przypadku dużych zakładów przemysłowych konsumpcja energii może pochłaniać nawet 70% kosztów stałych. Raport omawia szeroko problem drastycznie rosnących cen energii elektrycznej i pojawiających się w jego obliczu wyzwań.


Fot.: Sławomir Kubiczek i Jarosław Pokorski, założyciele firmy Frizo (mat. prasowe)

Reklama