W każdym sklepie istnieje strefa kasy, która nie bez powodu nazywana jest "złotą". To tutaj, w przypływie impulsu, klient najczęściej decyduje się na nieplanowany wcześniej zakup. Właściwie przygotowana oferta produktów impulsowych może znacznie wpłynąć na zyski placówki. Które produkty sprzedają się najlepiej w "złotej" strefie?
Koszyk zawierający produkty impulsowe jest wart o nawet 40% więcej. Dlatego też skomponowanie odpowiedniej oferty zlokalizowanej w strefie kasy jest tak ważne. Warto wiedzieć również jak wyeksponować poszczególne kategorie, by przyciągnęły wzrok klienta oczekującego w kolejce do kasy.
Jakich produktów nie ma na listach zakupowych?
Produkty impulsowe to nic innego jak artykuły, których nie wpisuje się na klasyczną listę zakupów. Mało kto przyznaje się sam przed sobą, że potrzebuje kupić dodatkowe słodkości trzymane w schowku w samochodzie lub damskiej torebce. Często też klient w ostatniej chwili sięga po słodkiego batona, by zaspokoić potrzebę głodu.
Rzadko na liście zakupów znajdują się również gumy, miętówki czy zapalniczki. Produktami, o których zazwyczaj nie pamiętamy podczas regularnych zakupów są także baterie. Sprzedawcy nie raz uratowali niedziałający pilot lub dziecięcą zabawkę umieszczając w strefie kasy warianty AA, AAA, a także CR2032.
Wartość rynku baterii cały czas rośnie
Baterie są kategorią impulsową o dużej wartości, która stale rośnie, a więc ich sprzedaż może generować spory zysk. Jak informuje Paweł Waśko, szef Działu Merchandisingu w ASM Sales Force Agency, mówimy o ponad 10% wzrostach w wartości sektora r/r.
Baterie są przykładowym produktem impulsowym. Jak przyznaje Paweł Waśko z ASM Sales Force Agency, aż ok. 80% ich zakupu dokonuje się właśnie w przestrzeni kasowej. Kluczowe jest zatem widoczność, a także polecenie ich zakupu.
Nie tylko strefa kasy
Innym miejscem, w którym warto umieścić produkty impulsowe są tzw. skrzyżowania, czyli miejsca przecięcia alejek. To idealna przestrzeń na postawienie materiałów POS przygotowywanych przez producentów, wywieszenie krawatów z żelkami lub chipsami, a także specjalnych wysp z produktami znajdującymi się w danym czasie na promocji.
Mając świadomość, że na listach zakupowych rzadko znajdują się słodycze, należy dobrze przemyśleć umiejscowienie regału z tą kategorią produktową. Sprawdzonym sposobem jest stworzenie słodkiej strefy w pierwszej alejce, do której wchodzi klient. Naprzeciw regału ze słodyczami powinny znaleźć się produkty pierwszej potrzeby, na przykład pieczywo. Gwarantuje to odwiedzenie tego miejsca sklepu przez kupujących, a co za tym idzie, zwrócenie uwagi na impulsowe słodkości.
Produkty impulsowe to kategoria niezwykle istotna w każdym sklepie. Szczególne miejsca, które mogą kusić klientów o nieplanowane zakupy to strefa kasy, skrzyżowania czy regały "nachodzeniowe".
Fot.: stock.adobe.com/Seventyfour