Jak Polacy spędzą majówkę? Zaczęły się masowe rezerwacje wyjazdów

Jak Polacy spędzą majówkę? Zaczęły się masowe rezerwacje wyjazdów

Będzie drożej – średnio o 15% niż w zeszłym roku – choć już wtedy turyści narzekali na drożyznę. Na majówkowy nocleg w Gdańsku dla trzyosobowej rodziny dobrze odłożyć średnio 1000 złotych – wynika z raportu Noclegi.pl. W popularnych miejscowościach będzie też tłoczno. Już teraz rezerwacji jest o 40% więcej niż rok temu o tej samej porze.

Jak Polacy spędzą majówkę 2022?

Natalia Jaworska, ekspert platformy Noclegi.pl, zwraca uwagę na to, że przed nami pierwsza majówka po pandemii, bez obostrzeń i restrykcji. Jak zauważa, mimo odchudzonych portfeli po świętach wielkanocnych, Polacy są spragnieni wypoczynku – w najbardziej popularnych miejscowościach obłożenie sięga już blisko 90%.

Główne kierunki rezerwacji na weekend majowy to podobnie jak w minionych sezonach:

  • Zakopane,
  • Kraków,
  • Karpacz,
  • Gdańsk. 

W tych rejonach trzeba się dobrze pospieszyć z rezerwacjami. W Zakopanem na okres 1-3 maja średnie obłożenie wynosi 89%, w Gdańsku – 88%, w Wiśle – 82%. Nieco więcej miejsc jest w Krakowie, gdzie w tej chwili wynajętych jest średnio 70% miejsc noclegowych.

Właściciele obiektów noclegowych mają powody do zadowolenia. Ale nie wszyscy. Widzimy, że wciąż najniższe zainteresowanie jest noclegami w hotelach, które nadal nie mają szansy odbić się po pandemicznym załamaniu rynku. Tym bardziej, że wciąż słaby jest ruch zagraniczny do Polski, a polscy turyści przekonali się do wypoczynku w apartamentach

Natalia Jaworska, ekspert platformy Noclegi.pl

Ile kosztuje nocleg w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i w polskich górach?

Kalendarz w tym roku nie zachęca do przedłużania majowego wypoczynku, dlatego goście wybierają najczęściej trzydniowe wyjazdy. To z kolei sprzyja wyjazdom typu city break.

Co ciekawe, w tym roku w rankingu popularnych miejscowości wysoko pojawiła się Warszawa, chociaż średnia cena za dobę dla jednej osoby wynosi tu 98 złotych.

Nieco taniej jest w Krakowie – średnio 96 złotych za dobę.

Drożej jest natomiast w Gdańsku, gdzie za noc zapłacić trzeba średnio 104 złote, co dla trzyosobowej rodziny oznacza blisko 1000 złotych mniej w portfelu przy trzydniowym wypoczynku.

Korzystniejsze ceny znaleźć można w górach. W Karpaczu i Zakopanem średnia cena za noc to około 84 złotych dla jednej osoby.

Szukający oszczędności mogą rozważyć wybór kwater prywatnych, często znacznie tańszych niż hotele i apartamenty. W tej chwili średnia cena za osobę w tym rodzaju obiektów nie wydaje być się wygórowana i wynosi 67 złotych za osobę. Wybierając się z rodziną trzyosobową na trzydniowy wyjazd zapłacimy średnio mniej niż 750 złotych.

Natalia Jaworska

Źródło: PAP Mediaroom/Noclegi.pl
Fot.: stock.adobe.com/travnikovstudio

Reklama