Rekordowe poziomy stóp procentowych – najwyższy wynik od dekady

Rekordowe poziomy stóp procentowych – najwyższy wynik od dekady

100 punktów w górę – Rada Polityki Pieniężnej nie pozostawia złudzeń i w obliczu obecnej inflacji kolejny raz podnosi stopy procentowe. Decyzja zapadła na kwietniowym posiedzeniu. Stopa referencyjna wzrasta do poziomu 4,50%. To najwyższy wynik od dekady.

Dla Polaków główną konsekwencją podjętych decyzji będzie kolejna z rzędu podwyżka rat kredytów. Uchwała Rady wejdzie w życie już jutro – 7 kwietnia.

Aktualne poziomy stóp procentowych

Stopy procentowe NBP po środowej decyzji kształtują się w następujący sposób:

- stopa referencyjna 4,50% w skali rocznej;
- stopa lombardowa 5,00% w skali rocznej;
- stopa depozytowa 4,00% w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 4,55% w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 4,60% w skali rocznej.

Wszystkiemu winna inflacja

Powodem decyzji, która zapadła na środowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej ma być inflacja. Podwyżka stóp procentowych ma uchronić nas przed negatywnymi czynnikami z niej wynikającymi.

Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych.

Oficjalny komunikat Rady Polityki Pieniężnej

Jednocześnie zapewniono, że wszystkie dalsze kroki będą podejmowane w oparciu o stan gospodarczy kraju. Rada podkreśliła, że nie bez znaczenia jest wojna tocząca się za naszą wschodnią granicą.

Kolejne posiedzenie RPP zaplanowane jest na 5 maja.

Reklama