Ogrody Wina w Dworze Sieraków już w czerwcu. Co łączy wino i kapelusze?

Ogrody Wina w Dworze Sieraków już w czerwcu. Co łączy wino i kapelusze?

Co roku, na początku czerwca, do Sierakowa zjeżdżają się miłośnicy wina. Powodem są "Ogrody Wina" – impreza organizowana przez Dom Wina, jednego z nastarszych polskich importerów i dystrybutorów win i alkoholi mocnych.

Tegoroczna impreza odbędzie się 4-go czerwca w parku Dworu Sieraków koło Krakowa. Będzie to jednocześnie 10-ta, jubileuszowa, edycja. Jak informują organizatorzy, rolę główną odegrają wina oraz goście z Republiki Południowej Afryki. Podczas wydarzenia będzie można spróbować ponad stu win i osobiście poznać ich twórców.

Z miłości do wina

Do "Ogrodów Wina" każdego roku zjeżdzają się zarówno konsumenci, jak i producenci, krytycy, dziennikarze, blogerzy czy dyplomaci. Wśród gości są winiarscy amatorzy i profesjonaliści, w tym wielu członków Klubu Domu Wina. Wszystkich łączy jedno – fascynacja kulturą winiarską.

Ogrody Wina (mat. prasowe)

Na imprezie panuje bardzo międzynarodowy klimat. W Sierakowie można porozmawiać z przedstawicielami uznanych na świecie winiarni i razem napić się ich win. Reprezentowany jest każdy kontynent i kilkadziesiąt regionów. Na kilkudziesięciu stoiskach można poznać smak medalowych win opisywanych w międzynarodowych magazynach, takich jak „Wine Spectator” czy „Wine Advocat”.

Ogrody Wina (mat. prasowe)

Jak zaznacza Paweł Gąsiorek, organizator imprezy i prezes Domu Wina: "nie ma tu słabych win, bo nasza firma specjalizuje się w segmencie premium". Z kolei tłem imprezy będzie piękny park, z którego rozpościera się widok na malownicze beskidzkie wzgórza.

Jubileuszowa edycja "Ogrodów Wina"

„Smaki Południowej Afryki” – pod takim hasłem odbędzie się tegoroczna, jubileuszowa edycja „Ogrodów Wina”. Zadedykowano ją winom i gościom z RPA. Skąd taki wybór? Jak wyjaśnia Paweł Gąsiorek, Afrykański Przylądek to jedno z najbardziej wciągających miejsc winiarskiego globu.

Znajdziemy tam winiarnie działające nieprzerwanie od trzystu lat, co nie zdarza się w żadnym innym zakątku Nowego Świata, setki rozmaitych siedlisk, od gorących po chłodne i mgliste, i – co najważniejsze – nadzwyczajną mozaikę kulturową, której bogactwo zaczyna się w ostatnich latach odzwierciedlać w miejscowych winach. A wina powstające w kraju, w którym mówi się jedenastoma urzędowymi językami, nie mają prawa się znudzić. Zapraszamy Państwa do barwnej rzeczywistości najdalszych krańców afrykańskiego kontynentu, pachnącej shirazem, pinotagem i chenin blanc.

 Paweł Gąsiorek, organizator imprezy i prezes Domu Wina

Organizatorzy spodziewają się przyjazdu ponad 30 producentów z całego świata. Na imprezie będzie można spróbować ponad stu win i osobiście poznać ich twórców. Dodatkiem do znakomitych trunków będą natomiast dania serwowane przez obsypaną wyróżnieniami, restaurację Hotelu Dwór Sieraków.

Wino i kapelusze

Ale nie tylko wino przyciąga gości do Sierakowa. Symbolem „Ogrodów Wina” są kapelusze, które zakładają zarówno panie, jak i panowie. Prezes Domu Wina tłumaczy, że wydarzenie ma charakter garden party. "Zawsze jest ciepło i słonecznie, więc kapelusz zwyczajnie się przydaje, a przy tym trochę narzuca elegancki dress-code" – przyznaje.

Pomysł spodobał się do tego stopnia, że wielu gości tworzy ze swoich nakryć głowy prawdziwe dzieła sztuki, często ozdabiając je motywami winiarskimi. Autor najciekawszego projektu co roku może liczyć na specjalną nagrodę.

Paweł Gąsiorek

W tym roku w programie imprezy zaplanowano jeszcze jedną atrakcję – widowisko „Podróż Afiyi”. Odbędzie się po zmierzchu. To historia afrykańskiej księżniczki opowiadana za pomocą obrazów malowanych ogniem, iskrami, dymem, muzyką i odgłosami dżungli. Autorami spektaklu są artyści Krakowskiego Teatru Ulicznego.

Spotkajmy się w Sierakowie 4-go czerwca i wznieśmy zacnym winem toast za Polskę, która 23 lata wcześniej wybrała demokrację i przyłączyła się do wolnego, zachodniego świata!

Paweł Gąsiorek

Fot. mat. prasowe