Sytuacja w sprzedaży w sklepach spożywczych w kontekście działań wojennych prowadzonych na Ukrainie powoli zaczyna się zmieniać.
W Polsce notujemy coraz mniejszą liczbę uchodźców. Obecnie granicę przekracza ok. 30-40 tys. dziennie. W porównaniu do pierwszych dwóch tygodni wojny to znacznie mniej, bo wówczas liczba przybywających uchodźców oscylowała w granicy 140-150 tysięcy na dobę. To z kolei wpływa na sprzedaż w sklepach.
Koniec z paniką?
Aktualnie uchodźcy przemieszczają się do punktów po całej Polsce, stąd dane w województwach wschodnich nie są rosnące. Zmniejszyła się sprzedaż produktów do stockowania na okres wojny takich jak mąka, ryż, makaron, papier toaletowy. Już nie widzimy objawów paniki.
Ponadto pomoc jest teraz coraz lepiej zorganizowana i bardziej systemowa niż na początku wojny. Należy jednak podkreślać, że nadal na dworce czy do miejsc noclegowych lub punktów zbiórki żywności osoby prywatne dowożą mnóstwo jedzenia, ale z drugiej strony coraz więcej jedzenia/produktów dostarczają samorządy czy fundacje, a także firmy komercyjne.
Nadal kupujemy więcej niż przed wojną
W stosunku do tygodnia sprzed wojny dynamika w wielu kategoriach spożywczych nadal jest dodatnia (zarówno w wartości sprzedaży, jak i liczbie sprzedanych opakowań). Dynamika ta, mimo że jest dodatnia, jest już jednak niższa niż 2 tygodnie temu. W niektórych kategoriach rok do roku odnotowujemy spadek sprzedaży.
Po inwazji Rosji na Ukrainę w sklepach spożywczych wyraźnie wzrosła wartość sprzedaży oraz liczba sprzedanych opakowań produktów kupowanych na zapas, m.in. konserw, papieru toaletowego, mąki czy ryżu. Mocno zwiększył się też popyt na produkty dla dzieci – kupowane na zbiórki na Ukrainę i dla przybywających do krajów uchodźców.
Co zmieniło się w marcu?
W pierwszym i drugim tygodniu marca sprzedaż produktów kupowanych na zapas nadal była znacznie większa niż przed inwazją, choć wzrosty z tygodnia na tydzień notują niższą dynamikę.
Analizując tydzień 11 w porównaniu do tygodnia 7 (tego sprzed wojny) widzimy wzrost wartości sprzedaży o 7%. Podobny wzrost notujemy w liczbie sprzedanych opakowań +6,9% w analogicznym okresie. Kategorie które zanotowały największe wzrosty w wartości sprzedaży to produkty wygodne do podzielenia takie jak rogaliki czy batony czekoladowe.
Co Polacy kupowali częściej w czasie wojny?
Produkty żywieniowe z długim terminem ważności:
- konserwy mięsne (+34%),
- mąki (30%),
- ryż (+14%),
- makaron (+14%),
- kasza (+12%),
- dania gotowe w słoikach (+11%).
Poza tym produkty dla dzieci:
- mleko w proszku (+39% wzrost wartości sprzedaży w tygodniu 11 vs tydzień 7),
- musy owocowe (+39%),
- dania gotowe dla dzieci (+16%),
- chusteczki pielęgnacyjne (+16%).
Produkty higieniczne:
- szczoteczki do zębów (+13%),
- mydła w kostkach (+11%),
- pasty do zębów (+10%),
- żele pod prysznic (+10%),
- podpaski (+8%).
Źródło danych: Centrum Monitorowania Rynku
Fot. stock.adobe.com/orelphoto
Autorzy: dr Magdalena Wilgatek – Business Development Manager CMR, Aleksandra Supranowicz – Analityk danych CMR