Netto wesprze finansowo lokalne inicjatywy na rzecz pomocy uchodźcom

Netto wesprze finansowo lokalne inicjatywy na rzecz pomocy uchodźcom

Netto Polska uruchamia program wsparcia uchodźców z Ukrainy. Środki finansowe przekazane przez Fundację Salling trafią do inicjatorów działań lokalnych, by pokryć potrzeby dzieci oraz ich opiekunów w zakresie edukacji, zdrowia i integracji społecznej. Program zakłada wsparcie co najmniej 100 inicjatyw realizowanych na terenie całej Polski.  

Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała, że do dziś do Polski przybyło już 2,2 mln osób uciekających przed wojną. Uchodźcy trafiają do różnych miejsc w całym kraju. "Z podziwem obserwujemy pomoc, jaką uchodźcom niosą Polacy" – mówi Hugo Mesquita, CEO Netto Polska i dodaje, że Netto wraz z pozostałymi spółkami Grupy Salling także angażuje się w to wsparcie uruchamiając program finansowania inicjatyw lokalnych.

Codziennie otrzymujemy mnóstwo próśb o wsparcie od przedstawicieli władz lokalnych, szkół, rad osiedli, fundacji i stowarzyszeń oraz od osób indywidualnych działających w lokalnych grupach wsparcia. Teraz będziemy mogli pozytywnie odpowiedzieć choćby na część z nich dzięki środkom przekazanym przez Fundację Salling.

Hugo Mesquita, CEO Netto Polska

Aktualnie trwają prace nad uruchomieniem dedykowanej strony internetowej, za pośrednictwem której będzie można wnioskować o fundusze potrzebne na rzecz wsparcia ukraińskich dzieci i ich opiekunów w zakresie edukacji, zdrowia i integracji społecznej.

Spośród przesłanych wniosków wybranych zostanie min. 100, które uzyskają finansowanie od Fundacji Salling, właściciela Grupy Salling, do której należy sieć sklepów Netto w Polsce.

Pierwsza inicjatywa ze wsparciem od Netto

Pierwsza, otwierająca program i objęta wsparciem inicjatywa to „Domiwka” („Домівка”), która w języku ukraińskim oznacza dom – bezpieczne miejsce spotkań i wypoczynku. Takiej przestrzeni brakuje aktualnie wielu rodzinom, które w ostatnich tygodniach przyjechały do Polski. „Domiwka” powstanie w Domu Ukraińskim w Przemyślu. Wsparcie finansowe zostanie przeznaczone na zakup wyposażenia oraz zatrudnienie animatora.

To ważna inicjatywa, wynikająca z bieżących potrzeb – takiego miejsca nam teraz brakuje. Skupiamy się na tym, by uchodźcom zapewnić dach nad głową. Ale warto pamiętać, że integracja społeczna również ma olbrzymie znaczenie – pokazuje, że w tej trudnej sytuacji nie jesteśmy sami.

Igor Horków, Przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce, oddział w Przemyślu, i szef Domu Ukraińskiego

Fot.: mat. prasowe

 

Reklama